POŻAR LASU W LIPOWEJ - 11.09.2012r.

W dniu 11.09.2012r. zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru lasu na terenie gminy Lipowa. Do zdarzenia udaliśmy się samochodem GBA Renault. Pożar zlokalizowany był w trudnodostępnym miejscu, do miejsca pożaru prowadziła wąska, nieutwardzona górska droga z stromymi podjazdami.
Nasze działania wraz z JRG Żywiec oraz OSP Sienna polegały na dowożeniu wody do miejsca pożaru z punktu czerpania wody zorganizowanego przez samochody GCBA z OSP Radziechowy i OSP Lipowa, które zaś z kolei dowoziy wodę z potoku Zimnik. Strażacy w pobliżu pożaru zbudowali trzy linie gaśnicze, z których podawano wodę w natarciu na palący się las.
Działalnia przybyłych jednostek polegały również na przekopaniu ściólki, wycince drzew uniemożliwiających dojazd samochodów bojowych oraz dogaszaniu pogorzeliska za pomocą tłumic, łopat i hydronetek.
W związku z specyfiką górskiego terenu do akcji gaśniczej zadysponowano dwa samoloty Dromader, które w sumie dokonały sześć zrzutów wody na palący się las.

SŁUŻBY RATOWNICZE
CZAS DZIAŁAŃ