Dwa pożary stodół - 16.10.2012r.

W dniu 16.10.2012r. O godz. 19.16 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru stodoły w Zarzeczu przy ul. Wspólnej. Do walki z pożarem udały 2 sekcje OSP Łodygowice. Po przyjeździe na miejsce i wstępnym rozpoznaniu okazało się, iż pali się niewielka stodoła, w sąsiedztwie której nie znajdowały się żadne inne budynki. Akcję gaśniczą utrudniały przebiegające nad stodołą linie energetyczne, które znacznie ograniczyły możliwość operowania przez strażaków prądami wody. W celu ugaszenia pożaru podano dwa prądy wody w natarciu, jeden z GBA Renault OSP Łodygowice, drugi z GBA Renault JRG Żywiec. Pozostałe przybyłe jednostki zajęły się przetłaczniem i dowożeniem wody, a także rozbiórką konstrukcji stodoły oraz przerzuceniem siana.
SŁUŻBY RATOWNICZE
CZAS DZIAŁAŃ
Straż pożarna 8/50
OSP Łodygowice: GBA Renault, GBA Magirus
JRG Żywiec: GBA Renault, GCBA Renault
OSP Pietrzykowice: GBA Daf, GBA Mercedes
OSP Zarzecze: GLM Lublin
OSP Bierna: GLM Ford
Policja.
60 minut

Niespełna godzinę po rozejściu się z remizy o godz. 21:28 w gminie Łodygowice znów słychać dźwięk syreny alarmowej. Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu informuje nas o kolejnym pożarze stodoły - tym razem w Pietrzykowicach przy ul. Ogrodowej. Do zdarzenia udajemy się dwoma samochodami gaśniczymi. Po przyjeździe na miejsce okazuje się że w ogniu znajduje się stodoła wraz z maszynami rolniczymi. W celu ugaszenia pożaru podano 4 prądy wody w natarciu. Podobnie jak i w przypadku poprzedniego pożaru, akcję gaśniczą utrudniały linie energetyczne, które przebiegały bezpośrednio nad płonącą stodołą. Ze względu na utrudniony dojazd, oraz lokalizację pożaru pomiędzy budynkami mieszkalnymi do akcji zadysponowano również samochody gaśnicze z sąsiedniej gminy: OSP Lipowa oraz OSP Słotwina. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki konstrukcji stodoły, przerzucenia siana i przelania pogorzeliska. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok 10m3 siana, dwie grabiarki do ciągnika, opryskiwacz oraz ładowarka do obornika.
SŁUŻBY RATOWNICZE
CZAS DZIAŁAŃ
Straż pożarna 10/60
OSP Łodygowice: GBA Renault, GBA Magirus
JRG Żywiec: GBA Renault, GCBA Renault
OSP Pietrzykowice: GBA Daf, GBA Mercedes
OSP Lipowa: GCBA Jelcz
OSP Słotwina: GBA Star
OSP Zarzecze: GLM Lublin
OSP Bierna: GLM Ford
Policja.
1 godzina 50 minut

Do każdego z pożarów został zadysponowany patrol policji, który zajął się ustalaniem przyczyn pożaru.
Pożar w Zarzeczu

Pożar w Pietrzykowicach