ZABEZPIECZENIE POWIATU, POŻAR BUTLI Z GAZEM
NEUTRALIZACJA PLAMY
NIEDZIELA - 07.09.2014r.

W związku z zadysponowaniem dwóch zastępów z JRG Żywiec do zabezpieczenia Rajdu Wisły w dniu 07.09.2014r. od godz. 8:00 sześcioosobowa obsada samochodu GBA Renault pełniła dyżur w siedzibie JRG na wypadek wystąpienia innego zdarzenia na terenie powiatu.

Nie była to spokojna niedziela dla naszych strażaków, gdyż już ok. godz. 8:40 SKKP w Żywcu zadysponowało nasz zastęp do pożaru butli z gazem w Rychwałdzie przy ul. Młyńskiej. Do zdarzenia wyruszył również zastęp GBA Star z OSP Rychwałd. Po przyjeździe na miejsce okazało się że w wyniku niewłaściwego sprawdzania szczelności butli z gazem doszło do zapalenia się butli i pomieszczenia kuchennego w domu jednorodzinnym. Działania przybyłych na miejsce jednostek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów w natarciu na palące się pomieszczenie, udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej poparzonemu mężczyźnie , wyniesieniu z budynku butli z gazem oraz schłodzeniu jej za pomocą kolejnego prądu wody. Ze względu na duże zadymienie strażacy musieli prowadzić działania w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymienia pomieszczeń za pomocą turbowentylatora. W działaniach trwających przeszło godzinę udział brały: GBA Star OSP Rychwałd, GBA Renault OSP Łodygowice, Zespół Pogotowia Ratunkowego P oraz Policja.

Do kolejnego zdarzenia w tym dniu wyjechaliśmy ok. godz. 16:10 była to plama substancji ropopochodnej na skrzyżowaniu ul. Żywieckiej z Kasztanową w Łodygowicach. Po przyjeździe na miejsce przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia a następnie do neutralizacji plamy za pomocą sorbentu. W celu zapewnienia płynności ruchu na drodze DK69 wprowadzono ruch wahadłowy. Działania zakończono o godz. 16:45. W związku z powrotem do siedziby JRG jednego z zastępów, po zakończeniu działań udaliśmy się bezpośrednio do naszej remizy. iąz