] OSP Łodygowice

STRAŻACY Z OSP ŁODYGOWICE POGŁĘBIAJ SWOJ WIEDZĘ W ZAKRESIE RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

W dniach 12-13.11.2010r. pięcioosobowa załoga OSP Łodygowice wzięła udział w III Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeniach Służb Ratowniczych zorganizowanych pod hasłem:
"Wypadki Przemysłowe 2010".
W ćwiczeniach wzięło udział 10 zespołów ratowniczych, które przez dwa dni szkoliły się i brały udział w różnych symulowanych sytuacjach z zakresu ratownictwa medycznego.
W pierwszy dzień każdy z zespołów działał indywidualnie i miał za zadanie udzielenie kwalifikowanej pomocy medycznej w trzech epizodach ratowniczych przygotowanych przez organizatorów na terenie gminy Buczkowice. Pierwsze zadanie polegało na udzieleniu pomocy medycznej drwalowi, u którego w wyniku przygniecenia przez drzewo doszło do amputacji nogi. W drugim zdarzeniu w zakładzie szklarskim doszło do wybuchu w wyniku którego został poparzony szklarz. Trzecie zadanie polegało na udzieleniu pierwszej pomocy pracownikowi ochrony, który w wyniku przygniecenia przez ciężkie przedmioty doznał poważnego urazu miednicy.
Drugi dzień ćwiczeń odbył się na terenie firmy Blachdom Plus w Rybarzowicach. W wyniku wybuchu doszło tam do zdarzenia masowego. Rannych zostało ponad 20 osób. Pierwszy przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego dokonał triażu(segregacji) rannych natomiast kolejne zajęły się udzielaniem pierwszej pomocy. Organizatorzy w sposób realistyczny przygotowali symulacje ran i urazów. Zespoły ratownictwa medycznego zmagały się z urazami kręgosłupa, twarzy, ranami ciętymi, krwotokami, zmiażdżeniami, oparzeniami i wieloma innymi zadaniami.
Dziękujemy organizatorom III BZCSR za zaproszenie na ćwiczenia oraz za przekazaną wiedzę i zdobyte doświadczenia.