OSP Łodygowice

VI OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW NA JASNĄ GÓRĘ

Stało się już wspaniałą tradycją, że co 5 lat na Jasnej Górze spotykają się ludzie związani z ochroną przeciwpożarową. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego, kiedy to 18 czerwca 1939 r. odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa. W uroczystości tej uczestniczyło ponad 100 tys. strażaków, około 3 tys. pocztów sztandarowych oraz 157 orkiestr OSP i 22 połączone strażackie chóry. Niebezpieczna codzienność strażackiej służby, poświęcenie i oddanie, narażanie każdego dnia własnego zdrowia i życia dla ratowania innych, dowodzą, że ten uroczysty dzień stał się swoistym hołdem wotum wdzięczności polskiego pożarnictwa za opiekę, symbolem jedności całej strażackiej rodziny.

Nie zabrakło naszej delegacji, która uczestniczyła 24.04.2010 roku w uroczystościach na Jasnej Górze. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., w czasie której modlono się za ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, a także uroczystość zawieszenia w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Ryngrafu Pożarnictwa Polskiego, która przedstawia na tle odlanej w metalu mapy Polski, sylwetkę klasztoru jasnogórskiego, Matkę Boską Częstochowską z Dzieciątkiem i strażacki hełm otoczony liśćmi wawrzynu.

W uroczystości wzięli udział m.in.: wicepremier Waldemar Pawlak Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z przedstawicielami władz Związku, Pan Zbigniew Sosnowski Podsekretarz Stanu w MSWiA , nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny PSP wraz z Zastępcami oraz Śląski Komendant Wojewódzki -st.bryg Marek Rączka. Do zobaczenia za 5 lat, w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę.