] OSP Łodygowice

POŻAR BRYKIECIARNI NA TERENIE BYŁEJ FABRYKI MEBLI - 29.03.2011r

W dniu 29.03.2011 roku o godz. 22:30 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru, na terenie byłej fabryki mebli w Łodygowicach przy ul. Królowej Jadwigi. Po przybyciu na miejsce ustalono że pożarem objęty jest tylko budynek brykieciarni co pozwoliło na szybkie zlokalizowanie pożaru. Budynek ten w całości objęty był pożarem, a języki ognia wychodziły na zewnątrz z pod blaszanej konstrukcji. Pozostawiony obok bramy samochód ciężarowy uniemożliwił nam dojazd do miejsca pożaru dlatego w celu ugaszenia pożaru rozwinięto z samochodu GBA Renault OSP Łodygowice linię główną składającą się z czterech odcinków W-75, a nastepnie od rozdzielacza dwie linie gaśnicze z dwóch odcinków W 52. W celu oświetlenia miejsca pożaru wykorzystano lekki zestaw oświetlenia pola akcji oraz maszt oświetleniowy z samochodu GLM Ford. Po opanowaniu pożaru przeszukano pogorzelisko. Przystąpiono do rozbiórki obiektu za pomocą sprzętu wyburzeniowo-rozbiórkowego (łomy,bosaki). Przelewano rozbierane elementy konstrukcji wypełnione wełną mineralną. Na czas prowadzonej akcji gaśniczej zamknięto dla ruchu część ul. Królowej Jadwigi. W całości spaleniu uległ blaszano-drewniany budynek brykieciarni wraz z znajdującą się wewnątrz maszyną do produkcji brykietu. Udało się niedopuścić do rozprzestrzenienia ognia na sąsiednie budynki(oddalone o kilka metrów)
W działaniach udział brały: trzy zastępy JRG Żywiec: GBA Renault, GCBA Jelcz, GCBA Renault; trzy zastępy OSP Łodygowice: GBA Renault, GBA Magirus, GLM Ford; dwa zastępy z OSP Pietrzykowice GBA Daf, GBA Man; jeden zastęp GCBA Jelcz z OSP Lipowa, dwa zastępy z OSP Międzybrodzie Bialskie: GCBA Tatra, GBA Mercedes oraz jeden zastęp z OSP Międzybrodzie Żywieckie: GBA MAN. Łącznie 66 strażaków. Dziękujemy pozostałym jednostkom z naszej gminy jak i z sąsiednich gmin za dostarczanie wody i pomoc w przeprowadzaniu akcji ratowniczo - gaśniczej.
Czas akcji wyniósł 1godz 40 min