VI BESKIDZIE ZINTEGROWANE ĆWICZENIA SŁUŻB RATOWNICZYCH
BYSTRA 2013

W dniach 31 maja do 2 czerwca 2013r. odbyły się VI Beskidzkie Zintegrowane Ćwiczenia Służb Ratowniczych. Ćwiczenia odbyły się na terenie trzech gmin: Wilkowice, Buczkowice oraz Łodygowice. W ćwiczeniach udział brało piętnaście zespołów ratowniczych z terenu całego kraju, w tym m.in. z Zabrza, Torunia czy Bielska-Białej. Były to zarówno grupy PCK jak i również grupy ratownicze Ochotniczych Straży Pożarnych.
Pierwszy dzień działań rozpoczął się po zmroku uczestnicy ćwiczeń musieli udzielić pomocy postrzelonym przez żołnierza mężczyznom. Kolejne zdarzenie miało miejsce w okolicach Mesznej polegało ono na udzieleniu pomocy nieprzytomnej osobie, która spożywała alkohol nieznanego pochodzenia.. W ostatnim nocnym zadaniu ratownicy musieli zmierzyć się z zdarzeniem masowym w wyniku uderzenia busa dostawczego w drzewo poszkodowanych zostało 7 osób. W sobotni poranek ratownicy również nie mogli narzekać na brak zajęć. W zadaniach dziennych ratownicy musieli udzielić pomocy poszkodowanym zaatakowanym przez zwierzę w parku, uratować topielca na basenie w Buczkowicach oraz wykonać ćwiczenia sprawnościowe w remizie OSP Łodygowice. Zadanie to miało na celu sprawdzenie wydolności, siły oraz ogólnej sprawności fizycznej. b
W trzecim dniu ćwiczeń wszystkie załogi musiały współdziałać podczas zdarzenia masowego. Kilka minut przed południem rozległ się dźwięk syren alarmowych. Na terenie zakładu Eko-Wtór doszło do wybuchu ładunku pirotechnicznego poszkodowanych zostało ponad 40 osób przebywających na terenie zakładu. Ratownicy mieli pełne ręce roboty.
Każde takie ćwiczenia pozwalają nam ratownikom na sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce. Realistyczne sceny i imitacje ran i urazów, wymagają od ratowników pełnego zaangażowania jak podczas prawdziwej akcji. Pozoranci idealnie wcielają się w swoje role, niejednokrotnie przeszkadzając ratownikom w ich działaniach. To wszystko sprawia, że podczas ćwiczeń czujemy się tak jak podczas akcji.
Dziękujemy bardzo za pełne emocji ćwiczenia przede wszystkim organizatorom ćwiczeń, a także wszystkim zaangażowanym w organizację ćwiczeń jak i załogom, z którymi wymienialiśmy się doświadczeniami. Pełni wrażeń z tegorocznych zmagań oczekujemy z niecierpliwością na kolejne już VII Beskidzkie Zintegrowane Ćwiczenia Służb Ratowniczych.