] OSP Łodygowice

WYPADEK CIĄGNIKA ROLNICZEGO - 08.03.2011r.

W dniu 08.03.2011 o godz. 8:35 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do zabezpieczenia miejsca wypadku ciągnika rolniczego w Lipowej. Do zdarzenia udała się sekcja GBA Magirus OSP Łodygowice. Po przyjeździe na miejsce wypadku, dowódca udał się na rozpoznanie. Okazało się iż w ciągniku rolniczym z przyczepą pełną drzewa, puściły hamulce na stromym zjeździe.
Działania straży pożarnej polegały na:
Zabezpieczeniu miejsca zdarzenia pachołkami ostrzegawczymi, udzieleniu pierwszej pomocy kierowcy ciągnika, stabilizacji zestawu rolniczego, przygotowaniu linii szybkiego natarcia w razie zapłonu, odłączeniu zasilania w pojeździe.
W oczekiwaniu na holownik pomocy drogowej, przybyła na miejsce policja, która wprowadziła ruch wahadłowy pojazdów w miejscu zdarzenia. Poszkodowany kierowca ze złamaniem ręki i otarciami skóry został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala.
Zadysponowana na miejsce pomoc drogowa uprzątnęła wrak pojazdu wraz z przyczepą. Ponadto strażacy, za pomocą mioteł oczyścili nawierzchnię drogi oraz chodnik z rozbitego szkła i kawałków karoserii. Sorbentem zneutralizowano wyciekający olej z ciągnika.
W działaniach udział brały:
Sekcja OSP Pietrzykowice GBA Daf, OSP Łodygowice GBA Magirus, JRG Żywiec GCBA Jelcz, pogotowie ratunkowe, policja, pomoc drogowa.
Czas akcji wyniósł: 2 godz. 10min.