ĆWICZENIA KOMPANII

24.05.2013 o godzinie 12:02 w Łodygowickiej OSP rozbrzmiewa dźwięk syreny alarmowej. PSK w Żywcu przekazuje nam zgłoszenie: w leśnictwie Zasolnica (Międzybrodzie Bialskie) doszło do pożaru budynku gospodarczego i pożaru ściółki leśnej, zastęp GBA Renault proszę udać się na miejsce. W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia na radiu słychać następujące informacje: pożar gwałtownie się rozprzestrzenia i zagraża drzewostanom. W budynku gospodarczym, najprawdopodobniej znajdują się pracownicy leśni. Pożar zagraża całemu kompleksowi, rozprzestrzeniając się stwarza zagrożenie dla dużego obszaru leśnego. Na miejsce zdarzenia zostają zadysponowane jednostki OSP z gminy Czernichów oraz jednostki należące do 16 Kompanii Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego woj. śląskiego. Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające za zadanie praktyczne doskonalenie umiejętności pracy w terenie strażaków OSP.

Ćwiczenia składały się z dwóch etapów:
- alarmowanie oraz czas dojazdu na miejsce koncentracji
- założenie praktyczne na kompleksie leśnym i współpraca jednostek należących do kompanii.
Po dotarciu na miejsce wszystkich jednostek strażacy udali się do sali OSP Czernichów w celu omówienia założeń taktycznych. Następnie cała kolumna pojazdów prowadzona przez WRD Żywiec udała się na miejsce ćwiczeń, gdzie dla każdej jednostki zostało przygotowane założenie do zrealizowania. Nasz zastęp musiał się uporać z ewakuacją osoby poszkodowanej z płonącej leśniczówki, następnie udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz przygotować osobę do przekazania Zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Po przekazaniu poszkodowanego zespołowi RM dowódca odcinka bojowego wydaje polecenie budowy kolejnej linii gaśniczej w celu stłumienia pożaru. Jednostki wyposażone w ciężkie samochody zajmują się dowożeniem wody. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy zastępów po krótkim czasie pożar zostaje opanowany. Następnie strażacy wyposażeni w hydronetki, tłumice i łopaty przystępują do dogaszania miejsca pożaru. Po zakończeniu akcji, uzbrojeniu samochodów oraz uzupełnieniu wody, następuje podsumowanie i zakończenie ćwiczeń. Na zakończenie tradycyjnie uczestniczy ćwiczeń zapalili ognisko, usmażyli kiełbasy a także delektowali się strażacką grochówką z kotła.