EWAKUACJA PRZEDSZKOLAKÓW

W poniedziałkowy poranek (03.06.2013) doszło do pożaru w pomieszczeniu kuchennym zlokalizowanym na terenie Przedszkola Publicznego nr 2 w Łodygowicach. Jedna z kucharek przygotowując posiłek dla przedszkolaków straciła przytomność. Posiłek pozostał na zapalonym piecu gazowym, wywołując tym samym pożar w kuchni. Pozostałe kucharki, które w tym czasie były w pomieszczeniach magazynowych, wracając zauważyły silne zadymienie wydobywające się z kuchni. O zaistniałym zdarzeniu powiadamiają dyrektora...
To na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń przygotowany przez strażaków.
Do zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy straży pożarnej. Przed przyjazdem strażaków na miejsce, dyrektor przedszkola przeprowadził bezpieczną i efektywną ewakuacje dzieci oraz personelu. Następnie powiadomił dowódce akcji o stanie osobowym przedszkola oraz przekazał informacje o zaistniałym pożarze w kuchni uniemożliwiającym ewakuację jednej osoby. Ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych udali się do wnętrza budynku z linią gaśniczą by ewakuować poszkodowaną osobę. Kobieta została odnaleziona, ewakuowana i przekazana do punktu medycznego. Strażacy ponownie udali się do wewnątrz by ugasić pożar. Podczas prowadzenia akcji gaśniczej w kuchni niespodziewanie dochodzi do wybuchu. Ratownicy zostają ranni i nie mają możliwości by sami opuścili niebezpieczne miejsce. Na zewnątrz słychać dźwięk brzęczących czujników bezruchu. Dowódca rozkazał kolejnym strażakom wyposażyć się w aparaty ochrony dróg oddechowych by ewakuować zagrożonych kolegów. Dwie kolejne roty ratowników udają się do środka. Poszkodowani strażacy zostali bezpiecznie ewakuowani i przekazani do punktu medycznego gdzie pod okiem ratowników oczekiwali na przybycie zespołu pogotowia ratunkowego. Pożar został ugaszony, pomieszczenia zostały przeszukane, budynek oddymiono i przekazano dyrekcji.
Podczas ćwiczeń zdobyliśmy nowe doświadczenia, a przede wszystkim mieliśmy okazję przekonać się że nie zawsze to co w konspekcie jest napisane zastaniemy w rzeczywistości. O wybuchu w kuchni i rannych ratownikach wiedzieli tylko dwaj strażacy, którzy byli w środku i skrupulatnie to zaplanowali. Dzięki temu podczas ćwiczeń każdy poczuł odrobinę prawdziwej akcji dowódca musiał szybko podejmować decyzję a strażacy ruszyć na ratunek kolegom, jednocześnie zapewniając opiekę poszkodowanej osobie i prowadząc dalej działania gaśnicze.

Dziękujemy Dyrekcji Przedszkola za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń, rozjemcom z KP PSP w Żywcu oraz Komendantowi Gminnemu za obserwację, cenne uwagi oraz wyraz uznania za zaangażowanie a strażakom z OSP Pietrzykowice za pomoc i współpracę.