ĆWICZENIA W REMIZIE - 16.11.2013r.

W dniu 16 listopada pod instruktażem naszego kolegi Marcina Chuchro w naszej remizie odbyły się ćwiczenia doskonalące techniki ratowniczo - gaśnicze. W ćwiczeniach, które trwały od godziny 9:00 wzięło udział 14 druhów z naszej jednostki. W pierwszej kolejności zapoznaliśmy się z prezentacją multimedialną dotyczącą bezpieczeństwa pracy strażaków oraz pozostałych zagadnień poruszanych podczas ćwiczeń.
Po krótkiej ale zarazem treściwej prezentacji przystąpiliśmy do części praktycznej. Pierwsze założenia dotyczyły pracy w aparatach ODO oraz ewakuacji osób poszkodowanych - rannych strażaków. W celu uzyskania podczas ćwiczeń warunków odzwierciedlających prawdziwą akcję strażakom biorącym udział w ćwiczeniach przy pomocy czarnej folii zostały zasłonięte maski, tym samym ograniczając im widzialność praktycznie do zera. W budynku remizy zostały także postawione różne przeszkody powodujące, iż strażak znający obiekt nie wiedział, co go może w danym momencie spotkać. W ten sposób pięć rot strażaków uczestniczyło w ewakuacji rannych strażaków, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo własne jak i osób poszkodowanych.
Kluczowym elementem ćwiczeń była także kontrola poziomu powietrza w butlach ratowników biorących udział w ćwiczeniach za pomocą karty kontroli pracy w aparatach ODO. Była to dla nas nowość, jednak już po pierwszej próbie zobaczyliśmy zalety tego rozwiązania. Dzięki rzetelnie prowadzonej karcie pracy, dowódca ma kontrolę nad ilością powietrza w butli ratownika i pozwala mu to na podjęcie decyzji o wycofaniu ratowników w sposób umożliwiający im bezpieczne opuszczenie strefy zadymionej.
Po wyczerpaniu zapasów powietrza z butli zakończyliśmy pierwszy etap ćwiczeń oraz przystąpiliśmy do krótkiego omówienia sposobu ewakuacji osób poszkodowanych z dużych wysokości za pomocą deski ratowniczej, linek strażackich i drabiny D10W. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce z okna zlokalizowanego na 2-gim piętrze najpierw opuściliśmy samą deskę a następnie deskę obciążoną wężami. Ćwiczenia były dla nas nowymi doświadczeniami, które w razie konieczności będziemy gotowi wykorzystać podczas akcji ratowniczo - gaśniczych.

Dziękujemy Marcinowi za przyjazd oraz przekazanie cennych informacji gdyż ćwiczenia te umożliwiły nam zapoznanie się z nowymi taktykami ewakuacji osób poszkodowanych oraz przede wszystkim pozwoliły nam udoskonalić technikę działań podczas pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych.