POŻAR W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

W dniu 22.10.2011r.o godzinie 8:57 otrzymaliśmy zgłoszenie z Powiatowego Stanowiska Kierowania w Żywcu o pożarze w budynku Zespolu Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach przy ul. Piłsudskiego 121. Na miejsce pożaru udały się dwa zastępy z OSP Łodygowice: GBA Renault i GLM Ford. Równocześnie dyspozytor zaalarmował o zdarzeniu pozostałe jednostki z terenu gminy Łodygowice. Po przyjeździe na miejsce zastępów miejscowej jednostki strażacy, widząc gęsty dym wydobywający się przez okno, przystąpili do pomocy nauczycielom w prowadzeniu ewakuacji uczniów ze szkoły.

Dowódca udaje się na rozpoznanie w celu zebrania informacji od dyrektora o zaistniałym zdarzeniu. Dyrektor szkoły przekazuje dowódcy informację, że wśród ewakuowanych osób nie można odnaleźć trzech uczniów, którzy mieli lekcje w sali 59. W tym samym czasie strażacy ratownicy budują jedną linię gaśniczą. Następnie dwóch ratowników, w aparatach ODO z rozwiniętą linią gaśniczą, wchodzi do szkoły w celu przeszukania pomieszczeń. W między czasie zostaje przygotowany punkt medyczny w razie konieczności udzielenia pomocy przed medycznej. Po krótkich poszukiwaniach ratownikom udaje się odnaleźć uwięzione osoby. Ratownicy przystępują do ewakuacji na zewnątrz osób poszkodowanych a następnie przekazują ich ratownikom z punktu medycznego. Przybyły na miejsce kolejny zastęp z OSP Pietrzykowice buduje drugą linie gaśniczą, którą ratownicy w aparatach ODO wprowadzają przez główne drzwi wejściowe szkoły w celu obrony pozostałych pomieszczeń. Po chwili na miejscu znajdują się dwa kolejne zastępy: z OSP Zarzecze i OSP Bierna, które budują zasilanie do samochodów GBA. Po opanowaniu pożaru i ponownemu przeszukaniu pomieszczeń budynek szkoły zostaje oddymiony i przewietrzony za pomocą dwóch turbowentylatorów.

Taki przebieg zdarzenia to tylko ćwiczenia które miały na celu pokazać oraz usprawnić działania ratownicze, prawidłowe i jak najszybsze ewakuowanie osób znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu życia, współpracy pomiędzy strażakami a gronem pedagogicznym szkoły. Na zakończenie Komendant Gminny omówił i podsumował przebieg ćwiczeń a Dyrekcja szkoły oprowadziła strażaków po budynku i zapoznała z drogami ewakuacji oraz rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń. Najmłodsi uczniowie szkoły w nagrodę za wzorową postawę podczas prowadzenia ewakuacji mieli okazje oglądnąć i zapoznać się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu każdego samochodu pożarniczego jednostek OSP Gminy Łodygowice.