Ćwiczenia Żywieckiej Kompanii Gaśniczej

Dwanaście zastępów gaśniczych z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Żywca i powiatu Żywieckiego walczyło z pożarem lasu, który płonął w rejonie leśnictwa Cicha w Koszarawie. Przyczyną pojawienia się ognia był rzucony niefrasobliwie niedopałek papierosa, zaś skutkiem zniszczenie ok. 2 ha młodnika. Ten wielce prawdopodobny scenariusz to na  szczęście tylko ćwiczenia przygotowane przez żywiecką Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

24 maja 2012 roku w Koszarawie odbyły się organizowane corocznie ćwiczenia taktyczno-bojowe dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 16 z Powiatu Żywieckiego. Scenariusz przewidywał wybuch pożaru na skutek zaprószenia ognia, który ze względu na niską wilgotność ściółki i silny wiatr zaczął się rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie. O 12.00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP dostaje informację o pożarze i rozpoczyna alarmowanie jednostek OSP. Dowódca akcji prosił o dosłanie dodatkowych samochodów gaśniczych ze względu na błyskawicznie rozprzestrzeniający się pożar. Na miejsce zadysponowano Kompanię Gaśniczą oraz powiadomiono Komendanta Powiatowego PSP. Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe, gdzie walczono z pożarem lasu oraz zabudowań gospodarczych w warunkach górskich. Udzielano również pomocy przed medycznej osobą poszkodowanym. W wyniku skomasowanych działań gaśniczych połączonych sił straży pożarnych  i nadleśnictwa pożar lasu zlikwidowano po dwóch godzinach. Cele ćwiczeń zostały w pełni osiągnięte. Rozjemcy podkreślali sprawną organizację działań ratowniczo- gaśniczych i wysoko ocenili umiejętności strażaków.