żP OSP Łodygowice

ĆWICZENIA W REMIZIE - POŻAR PODDASZA

W sobotę 24 lipca 2010 roku o godz.16:05 zostaliśmy zadysponowani do pożaru poddasza w Łodygowicach. Po przyjeździe na miejsce pożaru i wstępnym rozpoznaniu, okazało się że pracownicy firmy budowlanej zaprószyli ogień na strychu budynku. Własnymi siłami próbowali ugasić pożar, lecz zawalona belka uniemożliwiła jednemu z nich ewakuację. Ratownicy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych weszli klatką schodową do zadymionego budynku, lecz zawalony strop uniemożliwił im ewakuację poszkodowanego. Dowódca rozkazał rozłożyć drabinę D10W i wejść przez właz dachowy do wewnątrz. Okazało się iż poszkodowany jest przytomny. Ratownicy ewakuowali go do punktu medycznego zorganizowanym w bezpiecznym miejscu, gdzie podano mu tlen i kontrolowano czynności życiowe.
Podano jeden prąd wody w natarciu na palący się strop. W czasie przeszukiwania pogorzeliska strażacy natrafili na butle z gazem. Natychmiast została ona schłodzona i wyniesiona poza budynek.
W wyniku pożaru spłonęła część stropu, nadpaleniu uległa instalacja elektryczna.

Opisany wyżej pożar to oczywiście planowane ćwiczenia strażaków, gdzie ratownicy podnosili swoje umiejętności z zakresu gaszenia budynków mieszkalnych, poddaszy, piwnic, ewakuację osób poszkodowanych, udzielania pierwszej pomocy oraz pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.