NIE BĄDŹ OBOJĘTNY URATUJ LUDZKIE ŻYCIE
Pokaz w remizie OSP Zarzecze

Dnia 9 lutego 2012r przeprowadziliśmy pokaz z zakresu pierwszej pomocy w remizie OSP Zarzecze w ramach projektu
NIE BĄDŹ OBOJETNY - URATUJ LUDZKIE ŻYCIE.
Podczas pokazu każdy z strażaków mógł przećwiczyć na fantomie osoby dorosłej i niemowlaka sposób udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, zaczynając od podejścia do osoby poszkodowanej, poprzez sprawdzenie stanu świadomości, drożności dróg oddechowych, oddechu jak i krążenia. Poprzez ćwiczenia w dwuosobowych grupach wszyscy mieli możliwość zaobserwować prawidłowe funkcje życiowe. Podczas pokazu uczestnicy ćwiczyli ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej, którą stosuje się w przypadku osoby nie przytomnej z zachowanym własnym oddechem i krążeniem. Uczestnicy pokazu dowiedzieli się również jak należy postępować z osobą nieprzytomną, pozbawioną funkcji życiowych - a mianowicie uczyli się wykonywać masaż serca wraz z sztucznym oddychaniem metodą usta- usta w stosunku 30 uciśnięć do 2 wdechów. Podczas pokazu przedstawiliśmy uczestnikom także sposoby unieruchamiania złamanych kończyn, techniki postępowania podczas zakrztuszeń i oparzeń ciała. Uczestnicy po zakończonym pokazie i wspólnych ćwiczeniach otrzymali od nas karty ICE - karty informacji o osobie poszkodowanej.
Dziękujemy Prezesowi OSP Zarzecze za możliwość zorganizowania pokazu oraz za miłe przyjęcie a uczestnikom za aktywność w trakcie pokozów.