ŚWIĘTY FLORIAN W ŁODYGOWSKIEJ TRADYCJI POŻARNICZEJ

Święty Florian jest jednym z nielicznych patronów, którzy mocno tkwią w świadomości i tradycji mieszkańców znacznej części Europy Środkowej. Prawie każdy dorosły człowiek pamięta wizerunek św. Floriana ze skopkiem wypełnionym wodą, którą gasi płonący budynek, a także zna rodzaj opieki jaką sprawuje.
Z inicjatywy kilku strażaków naszej jednostki, zwrócono się do Pana Andrzeja Hetnał mieszkańca Łodygowic z prośba o wyrzeźbienie figury Św. Floriana. Po pozytywnym rozpatrzeniu prośby Pan Andrzej wyrzeźbił figurę. Podczas spotkania opłatkowego w dniu 9 stycznia 2010 roku, Ksiądz Zygmunt Bernat - kapelan żywieckich strażaków - oraz Ksiądz Prałat Józef Zajda dokonali poświęcenia Figurki Św. Floriana, która została umieszczona na elewacji remizy strażackiej Łodygowicach.
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodygowicach jeszcze raz pragnie podziękować Panu Andrzejowi Hejnał za społeczne wykonanie tego dzieła. Podziękowania składamy także na ręce naszego druha, który wykonał kapliczkę dla figurki Św. Floriana.