MANEWRY RATOWNICZE - KRYRY 2013

W dniu 19.10.2013 na zaproszenie kolegów z Grupy Ratowniczej Kryry po raz kolejny wzięliśmy udział w Zintegrowanych Ćwiczeniach Służb Ratowniczych w Kryrach. Do miejscowości zlokalizowanej w powiecie pszczyńskim, w celu zdobywania nowych umiejętności, wczesnym sobotnim rankiem, wyruszyła pięcioosobowa obsada samochodu GLM Ford.
Każda z ekip uczestniczących w manewrach zmierzyła się z 10 pozoracjami ratowniczymi. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, spostrzegawczością oraz pomysłowością. Spotkali się między innymi z przypadkami: amputacji kończyn, podtopienia, zawału czy też padaczki.
Po przejściu całego cyklu ćwiczeń, podczas których każda z ekip działała samodzielnie organizatorzy zaplanowali zdarzenie masowe, podczas którego mieliśmy do czynienia z większą ilością poszkodowanych aniżeli liczba zespołów ratowniczych. Założenie było następujące: na jednej z dróg doszło do wypadku pełnego pasażerów autobusu. Pierwszy zespół ratowniczy przybyły na miejsce zdarzenia miał dokonać Triage, czyli segregacji poszkodowanych zgodnie z ich obrażeniami, oraz odpowiednio zadysponować dostępne siły ratownicze. Nasi strażacy zostali podzieleni na dwie grupy: jedni czynnie działali w środku autobusu, pozostała część zajmowała się szpitalem polowym, w którym byli opatrywani najciężej poszkodowani i odsyłani do szpitali.
Podczas ćwiczeń nasi ratownicy podnieśli swoje kwalifikacje z pierwszej pomocy. Dzięki profesjonalnym założeniom przygotowanym przez sędziów pracujących, na co dzień w zawodach ratowniczych udoskonaliliśmy swoje umiejętności a także zdobyliśmy nowe cenne doświadczenia. Cieszymy się, że nasza jednostka kolejny raz brała udział w tego typu ćwiczeniach, ponieważ jest to korzyść nie tylko dla osób będących na ćwiczeniach, ale także dla całej jednostki, gdyż zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się z pozostałymi druhami.