III ĆWICZENIA SŁUŻB RATOWNICZYCH - KRYRY 2011

Wczesnym rankiem dnia 14.05.2011r. sześcioosobowa załoga OSP Łodygowice udała się do miejscowości KRYRY (pow. Pszczyński, gmina Suszec) w celu wzięcia udziału w III Zintegrowanych Ćwiczeniach Służb Ratowniczych KRYRY 2011.
Nasza jednostka po raz pierwszy uczestniczyła w manewrach w Kryrach. Każda z przybyłych drużyn musiała się zmierzyć z dwunastoma epizodami ratowniczymi polegającymi na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym osobą. Podczas udzielania pomocy medycznej musieliśmy wykazać się znajomością procedur KSRG, elementów ratownictwa a także psychologii. Tematyka pozoracji była bardzo zróżnicowana: udzielaliśmy pomocy osobą pod wpływem narkotyków, ofiarą wypadków drogowych, wypadków na budowie, postrzelonemu myśliwemu, wędkarzowi, który spadł z mostu a także młodej dziewczynie która próbowała odebrać sobie życie. Po wykonaniu każdego zadania sędziowie omawiali nasze działania, zwracali nam uwagę na niedociągnięcia a także podkreślali pozytywne aspekty naszych działań. Każdy z sędziów pozytywnie oceniał naszą pracę, zawsze zostaliśmy docenieni za profesjonalne działania, delikatne postępowanie z rannymi, opanowanie i współdziałanie w drużynie. Po zmierzeniu się z wszystkimi epizodami wspólnie z pozostałymi zespołami udaliśmy się do szkoły podstawowej gdzie w wyniku pożaru doszło do wybuchu w szkole. W wyniku zdarzenia masowego zostało rannych kilkanaście osób. Ratownicy mieli za zadanie segregacje rannych, ewakuacje osób poszkodowanych i przekazanie ich do szpitala polowego.
Na zakończenia dnia, odbyła się odprawa końcowa załóg podczas której sędziowie jeszcze raz omówili zadania. Każda z załóg otrzymała pochwałę za profesjonalne niesienie pomocy. Sędziowie jeszcze raz podkreślili niewielkie niedociągnięcia, które pojawiły się w działaniach wszystkich zespołów a później jednoznacznie stwierdzili, że w razie jakiegoś nieszczęścia chcieli by być ratowani przez zespoły ratownicze, które brały udział w ćwiczeniach.
Dziękujemy organizatorom ćwiczeń za zaproszenie, gdyż dzięki nim pogłębiliśmy swoją więdzę z zakresu ratownictwa medycznego a także zdobyliśmy nowe doświadczenia, które z pewnością wykorzystamy w naszej ochotniczej pracy.