Kurs Pierwszego Stopnia Strażaków Ochotników

Od połowy września 2011 r. ośmiu druhów z naszej jednostki zaczęło przygotowania do Kursu Pierwszego Stopnia Strażaków OSP. Pod nadzorem naczelnika wraz z kilkoma wyszkolonymi strażakami z naszej jednostki uczestniczyli oni w spotkaniach szkoleniowych, obejmujących część teoretyczną i ćwiczenia praktyczne. Podczas części teoretycznej uczestnicy zostali zapoznani z: aktami prawnymi normującymi działalność OSP, prawidłowym umundurowaniem strażaka podczas działań ratowniczo - gaśniczych, techniką gaszenia pożarów, sposobami ewakuacji osób ze stref zagrożenia, zasadami prowadzenia korespondencji radiowej, techniką zwalczania pożarów i miejscowych zagrożeń, oraz przede wszystkim z rozmieszczeniem sprzętu na naszych samochodach. Po przeprowadzonym szkoleniu teoretycznym, każdy z druhów biorących w szkoleniu napisał test, który był sprawdzeniem zdobytej przez niego wiedzy. Drugim etap kursu obejmował ćwiczenia praktyczne, które miały na celu, poprzez pozorację różnych zdarzeń, pozyskanie umiejętności niezbędnych podczas udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych (ocena sytuacji, zabezpieczenie miejsca pracy sprzętu oraz strażaków, prowadzenie korespondencji radiowej, rozwinięcie z samochodu bojowego, budowa zasilania wodnego, podawanie prądów gaśniczych z drabin, ewakuacja osób ze stref zagrożonych). W ramach realizacji projektu Nie bądź obojętny uratuj ludzkie życie uczestnicy kursu mieli okazje pozyskać wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przed medycznej. Dowiedzieli się jak prawidłowo postępować z osoba nieprzytomną, jak prowadzić resuscytację krążeniowo -oddechową oraz jak należy wyciągać osoby poszkodowane z rozbitych samochodów.

Po dość długich przygotowaniach, dzięki uprzejmości kolegów z OSP Rycerka Górna, nasi druhowie mogli w dniu10 lutego 2012 przystąpić do egzaminu. W remizie OSP Rycerka Górna przed Komisją Egzaminacyjną z Komendy PSP w Żywcu do egzaminu przystąpiło 22 druhów, w tym 8 z OSP Łodygowice. Wszyscy druhowie z wynikiem pozytywnym zdali egzamin, jednocześnie uzyskali uprawnienia niezbędne do uczestnictwa w akcjach ratowniczo gaśniczych.

Dziękujemy Komendzie Powiatowej PSP w Żywcu za przeprowadzenie egzaminu, OSP Rycerka Górna za miłe przyjęcie a wszystkim kursantom gratulujemy ukończenia kursu z wynikiem pozytywnym.