I OTWARTE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW

Na terenie powiatu bielskiego w dniach 9-12.10.2014r. rozgrywane były I Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników. W zawodach wzięło udział 17 sześcioosobowych drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.

Mistrzostwa rozpoczęły się w czwartek szkoleniem doskonalącym dla strażaków z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Od godz. 2200 tego dnia drużyny rozpoczęły rywalizację od dwóch epizodów zadań nocnych, których symulacje miały miejsca w Kalnej i Bielsku-Białej Leszczynach (pierwszy epizod) oraz w Wilkowicach i Mesznej (drugi epizod). Kolejne trzy zadania miały miejsce w Godziszce, Bystrej i Szczyrku drugiego dnia mistrzostw w piątek. Tych pięć zadań zostało sklasyfikowanych w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wraz z zadaniami związanymi z działaniami typowo pożarniczymi.

Drugiego dnia zawodów w godzinach wieczornych i nocnych na boisku szkolnym w Kozach odbył się pokaz przyjmowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trzeci dzień to zmagania w klasyfikacji sprawnościowej na strażackim torze przeszkód połączonej z testem z zakresu wiedzy pożarniczej. Całe to zadanie miało miejsce w Rybarzowicach nad rzeką Żylicą.

Podsumowanie i zakończenie odbyło się w sobotę w Parku Lotniczym w Kaniowie, gdzie zostały wręczone świadectwa, dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich którzy wspierali to przedsięwzięcie. W trakcie tego spotkania do wszystkich uczestników mistrzostw, przedstawicieli Firm i zaproszonych gości słowa uznania skierowali: wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP prof. Marek Trombski, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach dh Jan Cholewa, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, Starosta Bielski Andrzej Płonka, z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Krzysztof Grygiel, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mirosław Szemla oraz Sędzia Główny mł. kpt. Jolanta Towarek z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, która ogłosiła wyniki uzyskane przez drużyny.

Zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w konkurencji sprawnościowej nasza jednostka zajęła 5 miejsce. Organizatorami Mistrzostw były Ochotnicze Straże Pożarne z Bystrej, na czele z Prezesem dh. Grzegorzem Gaborem i Rybarzowic, na czele z Prezesem dh. Stanisławem Górnym, przy ścisłej współpracy z Komendą Miejską PSP w Bielsku-Białej i Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach.