V MALTAŃSKO - STRAŻACKIE MANEWRY RATOWNICZE

W dniach 19-21.09.2014r. nasza jednostka wzięła udział w V Maltańsko - Strażackich Manewrach Ratowniczych zorganizowanych przez Fundację ZPKM Maltańska Służba Medyczna - oddział Kęty. Manewry rozpoczęły się w piątkowe popołudnie od cyklu szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego. Po godz. 22 zapadła cisza nocna, która została przerwana kilka minut po północy w związku z ogłoszonym alarmem. Jak się później okazało w jednym z okolicznych zakładów doszło do wybuchu, w wyniku którego rannych zostało kilkunastu pracowników. Na miejsce udały się wszystkie zespoły ratownicze biorące udział w manewrach. Pierwszy przybyły na miejsce zespół ratowniczy dokonał segregacji osób poszkodowanych w zależności od stopnia urazów(triage), natomiast kolejne zespoły zajęły się udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zdarzenie masowe podczas każdych ćwiczeń jest najlepszą formą sprawdzenia współpracy pomiędzy zespołami ratowniczymi.
Po powrocie do miejsca skoszarowania ok godz. 3:00, niewiele czasu pozostało na sen - już od godz. 7:00 zespoły ratownicze wyruszyły na zadania dzienne.
Tego dnia każdy zespół musiał się uporać z czterema przygotowanymi pozoracjami dotyczącymi:
1. Zatrzymanie akcji serca u młodej osoby
2. Amputacji kończyny dolnej u pilarza, który nie zachował ostrożności podczas ścinania drzewa
3. Udzielenia KPP osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym
4. Udzielenia KPP kobiecie, która na stadninie spadła z konia

Każda z pozoracji była rzetelnie przygotowana i oceniana sumiennie przez sędziów. Ćwiczenia te były idealną okazją do przypomnienia sobie zasad KPP oraz przećwiczenia ich w praktyce.
W ostatni dzień ćwiczeń przyszedł czas na podsumowanie i wręczenie nagród. Nasz zespół został wyróżniony nagrodą dla najbardziej zgranego zespołu drużyn strażackich podczas manewrów - otrzymaliśmy dyplom i pamiątkową statuetkę. Na zakończenie manewrów wszyscy uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odprawionej przez Kapelana Zakonu Maltańskiego.