PODSUMOWANIE ROKU 2009

W 2009 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łodygowicach interweniowała w 54 przypadkach. Zdarzenia te można podzielić na 16 akcji gaśniczych oraz 38 interwencji ratowniczych podczas likwidacji miejscowych zagrożeń tj. zdarzenia powstałe wskutek opadów deszczu i śniegu, przyborów wód, silnych wiatrów. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło 19 pażdziernika- był to pożar magazynu PKP w Łodygowicach. W działaniach uczestniczyło 12 zastępów straży pożarnej. Wyjechaliśmy do 1 akcji gaśniczej poza teren gminy do miejscowości Tresna, niosąc szybkie i specjalistyczne wsparcie. Najwięcej razy interweniowaliśmy w miesiącu kwietniu 11.

W dniu 27.02.2009, 9 strażaków z naszej jednostki sprawdziło swoje siły w komorze szkolno-treningowej w PSP Katowice-Piotrowice. Wszyscy ukończyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Następnego dnia odbyło się w naszej remizie Walne Zebranie sprawozdawcze, podsumowujące pracę strażaków w 2008 roku.

W dniu 3.03.2009 roku w sali Domu Strażaka w Łodygowicach odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Udział brało 32 uczestników z terenu gminy. Jak co roku, pomiędzy uczestnikami rozgrywała się zacięta rywalizacja, która i tak nie pomogła pozostałym pokonać reprezentacje OSP Łodygowice. Nasze druhny zdobyły pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej.

W miesiącu maju przez naszą wspólną brać strażacką, została zorganizowana kwesta. Pieniądze zostały przekazane na dofinansowanie zakupu nowego samochodu. Kilka dni póżniej, zastęp GBA Magirus brał udział w ćwiczeniach taktycznych, kompanii OSP Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego na terenie kompleksu leśnego w Kamesznicy. W tym także miesiącu zorganizowano dni otwarte w naszej remizie, dla dzieci i młodzieży. Prezentowano sprzęt i wyposażenie jednostki OSP Łodygowice oraz zapoznawano ze specyfiką pracy strażaka.

W czerwcu odbyły się zawody sportowo-pożarnicze na stadionie LKS Jezioro Żywieckie w Zarzeczu. Silna rywalizacja i duch walki pomógł naszym drużyną zająć wysokie lokaty. Dla 3 najlepszych strażaków z młodzieżowej drużyny został zorganizowany wyjazd na 20 dniowy obóz strażacki do Jarosławca.

W sierpniu ogłoszono, a następnie rozstrzygnięto postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na zakup fabrycznie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego. Nowy samochód wykonała firma ISS Wawrzaszek z Bielska-Białej. Wartość oferty 595.990.00 zł.

W dniach 5-9.10.2009 roku 3 strażaków uczestniczyło w kursie ratownictwa technicznego oraz dowódców, zorganizowanym przez KP PSP w Żywcu. Egzamin zaliczony pozytywnie.

Dnia 10.10.2009 roku została zorganizowana wycieczka na Górę Żar, dla młodzieżowej drużyny pożarniczej.

W październiku, przez strażaków z PSP w Żywcu, został przeprowadzony przegląd techniczny oraz konserwacji sprzętu w naszej jednostce.

Po 85 dniach od podpisania umowy tj. 5.11.2009 roku fabrycznie nowy, uterenowiony, średni samochód ratowniczo- gaśniczy marki Renault Midlum 280.15 Dxi (4x4) wjechał na teren jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodygowicach. Samochód wyposażony jest min.: w zbiornik na wodę o poj.2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy o poj.250l, elektryczne zwijadło szybkiego natarcia (60m), maszt oświetleniowy (2x1000W), wyciągarkę elektryczną (5,2t), 6 kompletów aparatów ochrony dróg oddechowych Auer, zestaw ratownictwa medycznego, 4 radiostacje nasobne Motorola. Po 11 dniach intensywnych szkoleń obsługi samochodu, nasz wóz został w pełni uzbrojony i zgłoszony w podział bojowy.

W grudniu, jak co roku strażacy rozprowadzali kalendarze. Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie nowego samochodu. Nieoczekiwany prezent dostaliśmy 6.12.2009 roku od Św. Mikołaja. Dzięki ludziom dobrej woli , którym leży na sercu wspomóż strażaków ochotników, wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt tj.: 8 hełmów typu Gallet, 6 pachołków ostrzegawczych, 2 czujniki bezruchu, siekierę rozłupującą Fiskars, maskę nadciśnieniową MSA-AUER, łańcuchy śniegowe, środek do neutralizacji plam.

W imieniu Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodygowicach mam zaszczyt przekazać wszystkim druhną oraz druhom, wyrazy uznania i szacunku dla strażackiego trudu, odwagi i poświecenia. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują nie bacząc na własne bezpieczeństwo to działania wpisane w codzienną strażacką służbę. Jeszcze raz dziękując za pomoc i ofiarność życzę wszelkiej pomyślności, szczęścia w życiu zawodowym i osobistym, satysfakcji z wykonywanej pracy, a przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej służby.