POŻARY POSZYCIA DACHOWEGO - 03.04.2014r

W dniu 3.04.2014 o godz. 15:32 zostaliśmy zaalarmowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Żywcu do pożaru sadzy w kominie, w Łodygowicach przy ul. Polnej. Do akcji wyjechała sekcja GBA Renault OSP Łodygowice oraz GBA Renault JRG Żywiec. Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej dowódca wraz z rotą strażaków udał się na rozpoznanie. Okazało się iż pali się poszycie dachowe 20x30m (więźba,ocieplenie) na budynku agroturystycznym (murowanym). Odłączono zasilanie energetyczne. Z jednego ze skrzydeł budynku ewakuowano zwierzęta - 11 koni. Duże zadymienie i ukryte pod blachą płomienie potęgowały zagrożenie, związku z czym dowódca zadysponował na miejsce kolejne 2 samochody ratowniczo-gaśnicze oraz specjalny samochód podnośnik z JRG Żywiec. Strażacy przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego wykonali dostęp do objętych ogniem elementów poddasza. Podano 2 prądy wody w natarciu na palące się poszycie dachu. Największa intensywność pożaru występowała wokół jednego z kominów, skąd ogień rozprzestrzenił się w każdym kierunku. Po zgromadzeniu wszystkich sił i środków na miejscu, pożar zlokalizowano poprzez odkręcenie blach z części dachu i dotarciu do zarzewi ognia. Częściowemu nadpaleniu uległa więźba dachowa, ocieplenie poddasza, przegrzaniu uległy blachy poszycia dachu. Uratowano pozostałą cześć budynku w tym pokoje z wyposażeniem RTV/AGD na poddaszu, sale szkoleniową, oborę wraz ze sprzętem gospodarczym. Działania straży pożarnej trwały ponad 3 godziny. Siły i środki: JRG Żywiec (GBA Renault Midlum, SDH-25 Man), OSP Łodygowice (GBA Renault Midlum, GBA Magirus), OSP Pietrzykowice (GBA Mercedes), Policja.