Pożar restauracji - 17.02.2013r.

W dniu 17.02.2013 o godz. 16:53 nasza jednostka została zaalarmowana i zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu na ulicę Beskidzką w Zarzeczu, gdzie został zauważony groźny pożar budynku gastronomiczno-wypoczynkowego Stodoła. Do zdarzenia wyjechaliśmy dwoma samochodami gaśniczymi. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy działające już zastępy z JRG Żywiec, które przeprowadziły już rozpoznanie i przystępowały do działań gaśniczych. W celu opanowania pożaru podano trzy prądy wody z samochodu GBA Renault JRG Żywiec oraz dwa prądy wody z samochodu GBA Renault OSP Łodygowice. W związku z dużym zadymieniem i koniecznością ciągłej pracy strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz kończącą się ilością zastępczych butli z powietrzem, przybyły na miejsce oficer operacyjny podjął decyzję o zadysponowaniu kolejnych zastępów OSP z terenu sąsiedniej gminy Czernichów. Na miejsce zadysponowano również zespół pogotowia ratunkowego, którego zadaniem było udzielenie pomocy medycznej właścicielowi obiektu. Strażacy cały czas kontynuowali akcję gaśniczą wewnątrz pomieszczeń aż do całkowitego stłumienia ognia. Wnętrze budynku oddymiono poprzez użycie w głównych ciągach komunikacyjnych dwóch turbowentylatorów. Następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych polegających na zerwaniu tlącej się boazerii, wełny mineralnej i płyt pilśniowych oraz przystąpiono do wyrzucenia nadpalonych elementów wyposażenia budynku na zewnątrz, w celu przelania ich i niedopuszczenia do ponownego zapalenia. Cały czas teren akcji oświetlano za pomocą masztów oświetleniowych z samochodów gaśniczych oraz masztu przenośnego, który usytuowano w pobliżu wejścia do budynku. Budynek przekazano właścicielowi, natomiast w celu dozorowania pogorzeliska na miejscu pozostały dwie sekcje gaśnicze z OSP Łodygowice oraz jedna z OSP Zarzecze, które po stwierdzeniu braku możliwości ponownego powstania pożaru udały się do bazy. Na czas prowadzonych działań do JRG Żywiec zadysponowano zastęp GCBA Jelcz z OSP Lipowa celem zabezpieczenia operacyjnego powiatu żywieckiego na wypadek zaistnienia kolejnego zdarzenia wymagającego interwencji straży pożarnej.

Dziękujemy wsztystkim przybyłym na miejsce jednostkom PSP i OSP za współpracę podczas tej ciężkiej akcji.
SŁUŻBY RATOWNICZE
CZAS DZIAŁAŃ
Straż pożarna 15/74
JRG Żywiec: GBA Renault, GCBA Jelcz, SH-25 MAN, SLRR Nissan