Ratownictwo techniczne i medyczne
ĆWICZENIA OSP ŁODYGOWICE

W sobotę 2go marca zorganizowaliśmy ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego, połączone z aspektami udzielania pierwszej pomocy. W ćwiczeniach udział wzięła 17-sto osobowa grupa czynnych strażaków, którzy udali się dwoma samochodami bojowymi do Rybarzowic, gdzie właściciel auto złomu udostępnił nam dwa pojazdy do celów ćwiczebnych.

Podzieliliśmy się na dwie grupy, które zamiennie ćwiczyły dwa założenia:

- założenie z ratownictwa technicznego, obejmujące dotarcie przy użyciu sprzętu hydraulicznego do zakleszczonej w samochodzie osoby poszkodowanej poprzez wycięcie drzwi bądź dachu, w tym założeniu strażacy praktykowali użycie narzędzi hydraulicznych, piły do betonu i stali oraz narzędzi ratowniczych tj. Hooligan, inopur.

- założenie z ewakuacji osób poszkodowanych i udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej, obejmujące wyciągnięcie osoby poszkodowanej za pomocą deski ortopedycznej czy innych technik np. chwytu Raudkiego, ewakuację poszkodowanego w bezpieczne miejsce, ocena jego stanu oraz podjęcie czynności ratujących życie. Założenie drugie miało za zadanie praktykowanie czynności związanych z udzielaniem pomocy medycznej poprzez ćwiczenie oceny świadomości, oddechu a także wykonywania RKO u poszkodowanych.

Dziękujemy właścicielowi auto złomu z Rybarzowic za udostępnienie pojazdów oraz za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na Państwa obiekcie.