SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
OSP ŁODYGOWICE ZA ROK 2010

Zmagaliśmy się również z pożarami: samochodu osobowego, budynku mieszkalnego, altany , sadz w kominie oraz suchej trawy. Innym grożnym żywiołem, z którym walczyliśmy była powódź, która nawiedziła naszą gminę dwa razy. W maju uczestniczyliśmy aż w 63 wyjazdach do miejscowych zagrożeń. Udrażnialiśmy przepusty pod drogami, wypompowywaliśmy wodę z piwnic, oraz usuwaliśmy zerwane konary drzew. Na przełomie sierpnia i września interweniowaliśmy przy 29 miejscowych zdarzeniach.

podczas którego zdobywali wiedzę teoretyczną jak i praktyczne umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego. Na przełomie października i listopada czterech druchów z naszej jednostki ukończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy uzyskując tym samym tytuł RATOWNIKA.
W ostatnich miesiącach 2010 roku rozpoczęliśmy szkolenie naszych druhów w ramach Kurs Pierwszego Stopnia, który zakończy się egzaminem w Komendzie PSP w Żywcu. Po pozytywnie zdanym egzaminie strażacy biorący udział w kursie bedą mogli uczestniczyć w akcjach ratowniczych.

We wrześniu 2010 roku cztery drużyny z naszej jednostki rywalizowały w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. W zawodach wzięło udział dziesięć strażackich z jednostek OSP Gminy Łodygowice. Zwycięzkie drużyny kategorii seniorów będą rywalizowały w 2011r. w zawodach powiatowych. W poszczególnych grupach wiekowych zajęliśmy następujące lokaty:
GRUPA A - SENIORZY - PIERWSZE MIEJSCE
GRUPA C - KOBIETY - PIERWSZE MIEJSCE
MDP - DZIEWCZYNY - PIERWSZE MIEJSCE
MDP - CHŁOPCY - DRUGIE MIEJSCE

W eliminacjach gminnych nasi reprezentanci zajęli czołowe lokaty i trzy osoby awansowały do eliminacji powiatowych. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności druhnie Katarzynie Mieszczak, która nie miała sobie równych w eliminacjach gminnych i powiatowych a także godnie reprezentowała naszą jednostkę w eliminacjach wojewódzkich.
Ubiegły rok był dla naszej jednostki okresem rekordowym pod względem działań ratowniczo - gaśniczych. Interweniowaliśmy 131 razy, w tym wyjeżdżaliśmy 18 razy do pożarów na terenie naszej gminy. Piętnaście z nich odnotowano na terenie sołectwa Łodygowice, dwa w Pietrzykowicach, a jeden w Zarzeczu. Największy pożar, z którym walczyliśmy w zeszłym roku to pożar stolarni w Pietrzykowicach.

Oprócz akcji ratowniczo - gaśniczych, nasza jednostka aktywnie uczestniczyła w zabezpieczeniu masowych uroczystości i imprez organizowanych przez naszą parafię oraz władze gminy. W dniu 24.04.2010r. nie zabrakło naszej delegacji, która tak jak i brać strażacka z całej Polski udała się do Częstochowy na uroczystościach obchodów dnia strażaka na Jasnej Górze. Uroczystości odbyły się w ramach VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę. W 2010 roku osiemnastu druhów z naszej jednostki uczestniczyło w kursie pierwszej pomocy, zorganizowanym przez Urząd Gminy,

W 2010 roku nasza jednostka brała udział w ćwiczeniach gminnych na obiekcie Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach. Podczas ćwiczeń praktykowaliśmy ewakuację osób przy użyciu drabiny, a także udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dwukrotnie zorganizowaliśmy również ćwiczenia na obiekcie remizy, aby udoskonalić swoje umiejętności z zakresu walki z pożarem i ewakuacją osób poszkodowanych
W minionum roku uczestniczyliśmy także w ćwieczeniach z zakresu ratownictwa medycznego - w listopadzie pięciu przedstawicieli naszej jednostki reprezentowało naszą jednostkę w III Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeniach Służb Ratowniczych zorganizowanych pod hasłem Wypadki przemysłowe 2010 w Rybarzowicach.
W wyniku zorganizowanego naboru do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych udało nam się przyjąć 11-stu nowych druhów, którzy aktywnie uczestniczą w spotkaniach prowadzonych przez opiekuna MDP jak i zawodach i turniejach organizowanych przez Zarząd Gminny. W drodze eliminacji środowiskowych przeprowadzonych w remizie wyłoniono członków MDP którzy reprezentowali naszą jednostę w eliminacjach gminnych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.W okresie wakacyjnym dwoje członków MDP naszej jednostki uczestniczyło w obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Jarosławcu. Z prac remontowych w ubiegłym roku udało nam się pomalować wieżę oraz wykonać dodatkowy garaż na samochód bojowy - SLRR UAZ. Kierowcy wykonali także przeglądy samochodów bojowych, wymieniając w nich olej i konserwyjąc podwozia.
W roku 2010 pozyskaliśmy także dla naszej jednostki nowy sprzęt taki jak:
POMPA SZLAMOWA - HONDA WT40X O WYDAJNOŚCI 1600L/MIN
POMPA SZLAMOWA O WYDAJNOŚCI 1300L/MIN
PILARKA SPALINOWA STIHL
UBRANIA BOJOWE - 10 KPL
UBRANIA KOSZAROWE 8 KPL
OBUWIE TYPU OFFICER - 25 PAR
CZUJNIKI BEZRUCHU - 2 SZT
Dziękujemy wszystkim sponsorom, władzom oraz mieszkańcom gminy Łodygowice za wspieranie naszej działalności w ubiegłym roku. Dziękujemy również Komendzie Powietowej PSP jak i innym jednostkom OSP za współpracę podczas akcji, szkoleń i ćwiczeń.