WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE
za rok 2012

16 marca 2013 roku w nowo wyremontowanej sali w budynku remizy OSP Łodygowice, odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej za rok 2012. Otwarcia zebrania dokonał Prezes OSP dh Stanisław Kucharczyk, który wolą druhów został wybrany przewodniczącym zebrania. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego druha Marcina Czerwińskiego.

W zebraniu uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm Pani Małgorzata Pępek, Komendant Powiatowy PSP w Żywcu st.bryg. Stanisław Kuliński, Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Zygmunt Bernat, Komendant Gminny OSP dh Józef Masny, Sekretarz Gminy Łodygowice Pan Stanisław Kucharczyk, Przewodniczący Rady Gminy Pan Czesław Wandzel, Radni Gminy Łodygowice, sołtys Łodygowic Pan Eugeniusz Góra, Przewodnicząca KGW Pani Elżbieta Suchanek oraz pozostali zaproszeni goście.

W pierwszej kolejności sprawozdanie z działalności jednostki przedstawił Prezes OSP Łodygowice. W sprawozdaniu poruszone zostały głównie kwestie związane z remontem naszego obiektu, począwszy od uzyskanie niezbędnych zezwoleń, poprzez termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, skończywszy na generalnym remoncie wewnętrznym. Prezes zwrócił uwagę iż dzięki dużemu zaangażowaniu strażaków, którzy w czynie społecznym przepracowali przeszło 5000 roboczo-godzin, przy niewielkich nakładach środków finansowych udało nam się uzyskać piękny obiekt na miarę 21 wieku. Efekty naszej pracy zauważyli i docenili również zaproszeni goście, którzy wzięli udział w zebraniu. Na zakończenie swojego przemówienia prezes zwrócił uwagę, że oprócz realizacji zadań związanych z remontem remizy OSP Łodygowice również realizowało swoje coroczne inicjatywy: 3 krotnie oddaliśmy krew w akcjach Honorowego Krwiodawstwa, oddając w sumie przeszło 11 litrów krwi; zabezpieczaliśmy Dni Łodygowic i inne uroczystości gminne i kościelne, a także aktywnie uczestniczyło w działalności bojowej, co przedstawił w swoim sprawozdaniu Naczelnik dh Tadeusz Mieszczak.

Naczelnik zwrócił uwagę iż rok 2012 był dla naszej jednostki rokiem obfitym zarówno w akcjach ratowniczo-gaśniczych jak i ćwiczeniach i szkoleniach dla strażaków OSP. W 2012r. nasza jednostka została zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do 67 interwencji , w tym 51 interwencji związanych z gaszeniem pożarów oraz 16 akcji związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń .W minionym roku dwunastokrotnie uczestniczyliśmy w akcjach poza terenem naszej gminy w głównej mierze były to interwencje związane z zabezpieczeniem operacyjnym powiatu żywieckiego w związku z wyjazdem wszystkich zastępów z JRG Żywiec do innych zdarzeń. W zorganizowanych przez Komendę PSP w Żywcu szkoleniach w sumie wzięło udział 22 naszych strażaków, 11 uzyskało uprawnienia niezbędne do czynnego udziału w akcjach, 5 w zakresie współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, 4 w zakresie pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, natomiast 2 z wynikiem pozytywnym zdało egzamin w zakresie ratownictwa technicznego i dowodzenia akcjami ratowniczo-gaśniczymi. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej aktywnie reprezentowali naszą jednostkę w zawodach sportowo-pożarniczych i turniejach wiedzy pożarniczej. Dh Katarzyna Mieszczak wygrała Ogólnopolskie Eliminacje do Turnieju Wiedzy pożarniczej na szczeblu powiatowym i reprezentowała nas na szczeblu wojewódzkim. W nagrodę za aktywność MDP zorganizowaliśmy dla nich wycieczkę do PSP w Bielsku i kina 5D. Trzech członków MDP wzięło udział w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w miejscowości Mielno-Unieście. Braliśmy także udział w licznych ćwiczeniach z zakresu gaszenia pożarów, ewakuacji, ratownictwa medycznego i technicznego.

W pierwszym kwartale minionego roku kontynuowaliśmy projekt Nie bądź obojętny - uratuj ludzkie życie, na który otrzymaliśmy dotację w ramach programu Działaj Lokalnie VII. Na zakończenie projektu członkowie naszej OSP przygotowali reportaż multimedialny, który w konkursie Opowiedz... zajął pierwsze miejsce w etapie lokalnym oraz zdobył nagrodę główną w kategorii Miejsce w etapie ogólnopolskim konkursu. W związku z tym delegacja naszej jednostki w październiku uczestniczyła w Gali podsumowującej program Działaj Lokalnie, która odbyła się w Warszawie. Odebraliśmy tam nagrodę pieniężną o wartości 2000zł, która została przeznaczona na zakup projektora multimedialnego.

W następnej kolejności swoje sprawozdanie przedstawił Skarbnik OSP dh Jarosław Juraszek, oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej przedstawił członek komisji dh Julian Jakubiec. Po wysłuchaniu sprawozdań nastąpiło głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi. Przyjęto plan działalności oraz plan finansowy. Następnie rozpoczęto dyskusję w której każdy miał okazję zabrać głos. Głównym tematem w dyskusji było podsumowanie działań modernizacji obiektu remizy. Wszyscy uczestnicy zebrania z zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi zasłużonego dh Tadeusza Mrowiec, który wspomninał czasy w których budowano naszą remizę. Zaproszeni goście podziękowali także strażakom za całoroczny trud i wysiłek, niosąc pomoc potrzebującym.