WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE
ZA ROK 2013

W sobotę 8-go lutego w Remizie OSP Łodygowice, odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej za rok 2013. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego druha Bronisława Suchanek. Otwarcia zebrania dokonał Prezes OSP dh Stanisław Kucharczyk, przywitał on zaproszonych gości w osobach: Poseł na Sejm Pani Małgorzata Pępek, Przedstawiciel Komeny Powiatowej PSP w Żywcu mł.bryg. Ryszard Semik, Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Zygmunt Bernat, Ksiądz Szymon Czarnota, Komendant Gminny OSP dh Józef Masny, Wójt Gminy Łodygowice Pan Andrzej Pitera, Przewodniczący Rady Gminy Pan Czesław Wandzel, Radni Gminy Łodygowice, sołtys Łodygowic Pan Eugeniusz Góra, Przewodnicząca KGW Pani Elżbieta Suchanek. Następnie wszyscy obecni na zebraniu druhowie jednogłośnie na Przewodniczącego Zebrania wybrali dh Kazimierz Wawrzeszkiewicz.

W pierwszej kolejności sprawozdanie z działalności jednostki przedstawił Prezes OSP Łodygowice. Prezes w swoim sprawozdaniu podsumował zakres prac związanych z remontem naszego obiektu. Prezes zwrócił uwagę iż pomimo pełnego zaangażowania w remont obiektu remizy, nasi strażacy również 4 krotnie oddali krew w akcjach Honorowego Krwiodawstwa; zabezpieczali Dni Łodygowic i inne uroczystości gminne i kościelne, a także aktywnie uczestnili w działalności bojowej, co szczegółowiej zostało przedstawione w sprawozdaniu naczelnika.

Naczelnik zwrócił uwagę iż rok 2013 był dla naszej jednostki rokiem obfitym zarówno w akcjach ratowniczo-gaśniczych jak i ćwiczeniach i szkoleniach dla strażaków OSP i MDP. W 2013r. nasza jednostka została zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Żywcu do 50 interwencji, w tym 22 interwencji związanych z gaszeniem pożarów, 16 zdarzeń związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń, oraz 1 fałszywy alarm. Na terenie gminy interweniowaliśmy 38 razy. Były to głównie wyjazdy do pożarów budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz sadz w kominie, pożarów suchych traw i zarośli, wypadków samochodowych oraz neutralizacji plam substancji ropopochodnych, usuwania zagrażających bezpieczeństwu konarów drzew.
W minionym roku dwunastokrotnie uczestniczyliśmy w akcjach poza terenem naszej gminy w głównej mierze były to interwencje związane z zabezpieczeniem operacyjnym powiatu żywieckiego w związku z wyjazdem wszystkich zastępów z JRG Żywiec do innych zdarzeń.
W 2013 roku kontynuowaliśmy szkolenia naszych strażaków dzięki temu w miesiącu kwietniu nasza jednostka operacyjno - techniczna wzbogaciła się o 5 ratowników, którzy z wynikiem pozytywnym zdali egzamin Państwowy uzyskując tym samym tytuł Ratownika KPP. Natomiast 3 ratowników ukończyło w miesiącu grudniu kurs recertyfikacyjny KPP, przedłużając ważność uprawnień w zakresie udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej na kolejne 3 lata.
Również w minionym roku uczestniczyliśmy w licznych ćwiczeniach i szkoleniach z zakresu pożarnictwa i ratownictwa medycznego. Więcej na ten temat można znaleźć w zakładce aktualności na naszej stronie internetowej. Z każdych ćwiczeń i szkoleń wynosimy nowe umiejętności i doświadczenia, które niejednokrotnie później wykorzystujemy w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Sprawozdanie naczelnia zostało przerwane przez dźwięk syreny alarmowej. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Żywcu o godz. 16:38 zaalarmowało nas do zadymienia w budynku mieszkalnym przy ul. Kasztanowej. Więcej na temat tej akcji można przeczytać w zakładce zdarzenia, natomiast tu pozwolimy sobie zacytować fragment artykułu Redaktora Naczelnego Naszego Czasu - Pana Jana Graboń: Zebranie miało niecodzienny przebieg. W trakcie zebrania sygnał syreny alarmowej poderwał do akcji obradujących strażaków. Zastęp dzielnych strażaków natychmiast wyruszył do pożaru. Na stołach pozostały tylko galowe czapki. . . Dla nas, gości zebrania była to sytuacja pokazująca pełną mobilizację i autentyczną sprawność działania naszych strażaków. Pozostaje wyrazić podziw i wyrazy najwyższego uznania. Dziękujemy Panu za taki obraz naszych działań, będzie on stanowił dla nas skuteczną motywację.

Następnie w zastępstwie skarbnika sprawozdanie finansowe za rok 2013 oraz plan finansowy na rok 2014 przedstawiła druhna sekretarz - Barbara Maślanka, natomiast sprawozdanie komisji rewizyjnej przedstawił Przewodniczący Komisji dh Kazimierz Wawrzeszkiewicz. Po wysłuchaniu sprawozdań nastąpiło głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi. Przyjęto plan działalności oraz plan finansowy. Następnie rozpoczęto dyskusję w której każdy miał okazję zabrać głos. W dyskusji strażacy poruszyli temat alarmowania naszej jednostki, możliwości udziału pracowników jednostek Gminnych w akcjach ratowniczo - gaśniczych podczas pracy, a także powrócono do tematu remontu Domu Strażaka. Zaproszeni goście podziękowali także strażakom za całoroczny trud i wysiłek, niosąc pomoc potrzebującym.