Ćwiczenia gminne – Bierna

W dniu 23 luty o godz. 15:02 zostaliśmy zaalarmowani przez Stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego w Żywcu o przygniecionym mężczyźnie w miejscowości Bierna. Na miejsce udaliśmy się samochodem GLBM-Rt Mercedes oraz GBA-Rt Renault. Po rozpoznaniu stwierdzono że kierujący ciągnikiem przystosowanym do zrywki drzewa przygniótł pracownika i sam również został poszkodowany. Z czasem funkcję kierującego zanikły i strażacy przystąpili do czynności resuscytacyjnych. Natomiast przygnieciony pracownik został wyciągnięty przy pomocy narzędzia Hi-Lift First Responder Jack i urządzeń hydraulicznych. Działania utrudniała rozprzestrzeniająca się substancja chemiczna do neutralizacji której zadysponowano pluton chemiczny. Podczas ulatniania się substancji niebezpiecznej działania techniczne były prowadzone z wykorzystaniem aparatów powietrznych butlowych. Nasze działania wspierała rota medyczna z OSP Zarzecze.
Tak prezentował się jeden z epizodów ćwiczeń gminnych zorganizowanych przez Komendanta Gminnego. Drugi epizod ćwiczeń obejmował ewakuację poszkodowanych z płonącego budynku, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, ugaszenie pożaru, wyniesienie niebezpiecznych butli z gazem oraz schładzanie ich, zorganizowanie zaopatrzenia wodnego, przeszukanie pomieszczeń, oddymienie budynku i wypełnienie dokumentacji związanej ze zdarzeniem.
W działaniach udział wzięli:
OSP Łodygowice
OSP Pietrzykowice
OSP Bierna
OSP Zarzecze
zdj. Wioleta Kania, Krzysztof Halama