Ćwiczenia na obiekcie – roty asekuracyjne
W niedzielny poranek spotkaliśmy się na ćwiczeniach z zakresu ratowania strażaków w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Poza tym, że każdy ze strażaków powinien mieć podstawową wiedze w tym zakresie, aby umieć pomóc koledze z roty tworzy się dedykowane zespoły strażaków, tzw. roty/zastępy asekuracyjne lub zastępy RIT. W naszej jednostce jest grupa strażaków, którzy zdobyli wiedze na szkoleniach w Polsce oraz doskonalą tą tematykę na corocznych Ogólnopolskich Manewrach Rot Asekuracyjnych.
Razem z pozostałymi strażakami chcącymi doskonalić się w tej tematyce omówiliśmy organizacje pola sprzętowego dla zastępu RIT oraz role i zadania jakie strażacy zabezpieczający działania pozostałych strażaków muszą zrealizować. Następnym krokiem było omówienie zawartości torby RIT oraz deski do ewakuacji strażaków Fast Board. W dalszej części ćwiczyliśmy postepowanie roty asekuracyjnej po odnalezieniu poszkodowanego strażaka wraz z wymianą u niego źródła powietrza oraz jego szybką ewakuacje przy użyciu taśm i pętli wielofunkcyjnej Rhinoevac. Ostatnim etapem ćwiczeń była realizacja kilku scenariuszy, w których strażacy przy użyciu sprzętu mieli za zadanie wymienić źródło powietrza i ewakuować strażaka do bezpiecznej strefy.
Warto zaznaczyć, że cały wykorzystany na ćwiczeniach sprzęt stanowi wyposażenie naszego pierwszowyjazdowego samochodu.


































