Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W sobotę 25 marca odbyły się w naszej jednostce ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego. Początek ćwiczeń związany był z teoretycznym przedstawieniem technik, jakie mieliśmy w planie doskonalić. Z racji że nasze szeregi zasiliło kilku nowych strażaków wystąpił również element zabezpieczenia odcinka szyjnego kręgosłupa przy pomocy kołnierza ortopedycznego. Po omówieniu przeszliśmy do części praktycznej, gdzie początkowo stabilizowaliśmy pojazd w różnych pozycjach m. in. przy pomocy podpory ratowniczej. Ćwiczone założenia zakładały poszkodowanego zakleszczonego w pojeździe.  W związku z tym wykonywaliśmy dostęp od tyłu pojazdu, poprzez usuwanie boków pojazdów, a w przypadku samochodu na boku – odgięcie dachu.

W trakcie ćwiczeń dysponowaliśmy sprzętem udostępnionym przez firmę FIREMAX, której serdecznie dziękujemy, natomiast firmie Auto-złom z Rybarzowic za udostępnienie wyeksploatowanego pojazdu.

Prowadzona tematyka ćwiczeń jest związana z ciągłym rozwojem infrastruktury drogowej, ale również z przybywającym sprzętem w naszej jednostce. Jest to również okazja do zwrócenia uwagi jak istotny jest zestaw narzędzi hydraulicznych w konfiguracji i parametrach znacząco wykraczających poza możliwości urządzenia kombi jakim aktualnie dysponujemy.