Ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych

Wczorajsze przedpołudnie spędziliśmy na ćwiczeniach z zakresu pożarów wewnętrznych.
 
Pierwsza cześć to zajęcia teoretyczne, na których omawialiśmy tematykę gaszenia pożarów wewnętrznych na podstawie skryptu i materiałów dostępnych w sieci. Skupiliśmy się na procesie rozwoju pożaru, zachodzących w nim zjawiskach, niebezpieczeństwach jakie mogą zaistnieć oraz postępowaniu strażaków przed wejściem do strefy niebezpiecznej.
 
Następnie przeszliśmy do części praktycznej, gdzie strażacy pracowali na dwóch stanowiskach. Jedno poświęcone było operowaniu prądami gaśniczymi oraz przemieszczaniu sie z linią wężową natomiast drugie postępowaniu podczas otwierania drzwi w budynku objętym pożarem.
 
Ostatnia cześć odbyła się na budynku zewnętrznym, gdzie strażacy ćwiczyli rozwinięcia linii gaśniczej w niskich stanach osobowych. Podczas kilku założeń należało w sile jednej roty zbudować linie główną oraz gaśniczą, skontrolować się wzajemnie przed wejściem do strefy niebezpiecznej, a następnie w pełnym zadymieniu odnaleźć poszkodowaną osobę i ją ewakuować oraz zlokalizować pożar. W trakcie każdego scenariusza kierowca samochodu prowadził kontrole powietrza strażaków przebywających w zadymieniu.