Ćwiczenia w Międzybrodziu Bialskim

17.10.2015 udaliśmy się do remizy OSP Międzybrodzie Bialskie na wspólne ćwiczenia. Sytuację skomplikował trochę powstały na terenie Międzybrodzia Bialskiego pożar kiosku i butli z gazem, o którym również pisaliśmy. Jednak nie przeszkodziło to w przeprowadzeniu ćwiczeń, pozyskaniu nowych doświadczeń i umiejętności. Ćwiczenia rozpoczęły się przed godziną pierwszą w nocy z prawie dwugodzinny opóźnieniem.

Zadanie pierwsze miało miejsce na drodze na Hrobaczą Łąkę. Ze zgłoszenie wynikało że w tych właśnie okolicach spadł spadochroniarz. Po dojeździe na miejsce zadania zastaliśmy nieprzytomnego skoczka, u którego stwierdzono obrażenia kończyn dolnych i kręgosłupa.

Zadania drugie dotyczyło poszkodowanego mężczyzny, który podczas wycinki został przygnieciony przez drzewo. Z obrażeniami klatki piersiowej o raz urazem ręki został on zabezpieczony przez naszych strażaków na czas przybycia Pogotowia Ratunkowego.

Trzecie zadania to symulacja wypadku komunikacyjnego, w którym to samochód uderzył w betonowy most. Na miejscu zastaliśmy dwóch poszkodowanych. Kierowca z urazem kręgosłupa został wyciągnięty z samochodu, natomiast pasażerka w urazem miejscowym barku pozostała w samochodzie do czasu przybycia zespołu Ratownictwa Medycznego.

Zadanie czwarte to pozorowany pożar budynku mieszkalnego. Ratownicy, którzy weszli do budynku po drabinie w aparatach ochrony dróg oddechowych, przeszukując pomieszczenia, znaleźli i wynieśli dwie osoby poszkodowane, którzy zostali opatrzeni już w strefie bezpiecznej. Po wyeliminowaniu zagrożenia zadanie miało swój koniec.

Scenariusz piąty obejmował wszystkie zastępy razem. Zadanie to było związanie ze współpracą z Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Międzybrodzie Bialskie oraz psami ratowniczymi. Po lokalizacji osób poszkodowanych przez psy, zadaniem ratowników było wyniesienie poszkodowanych na zewnątrz.

Całość ćwiczeń przebiegła niezwykle pomyślnie. Każdy wyniósł coś nowego. Różnorodność założeń powodowała sprawdzenie naszych umiejętności w rożnych warunkach i kategoriach ratownictwa. Do remizy powróciliśmy ok godziny piątej nad ranem.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę. Pozdrowienia dla OSP Międzybrodzie Bialskie, GPR Międzybrodzie Bialskie oraz OSP Czaniec.

Zdjęcia: Wioletta Habdas OSP Łodygowice, OSP Międzybrodzie Bialskie.