DOŁĄCZ DO NAS

W ostatnim czasie zauważana jest krajowa tendencja brakiem zainteresowania działalnością na rzecz społeczeństwa w szeregach ochotniczych jednostek straży pożarnej. Po pewnym czasie skutkiem tego będzie obniżenie stanów osobowych wyjeżdzających zastępów i obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszej gminie. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Łodygowicach jest jedną z najczęściej interweniujących jednostek w powiecie żywieckim, nasi strażacy wyjeżdżają około 100 razy rocznie przepracowując prawie 800 godzin każdego roku.  

Należy zaznaczyć, że służba społeczeństwu w OSP to wiele wyrzeczeń. Nigdy nie wiemy kiedy zawyje syrena. Nie każdy jest w stanie zerwać się z łóżka w środku nocy spiesząc pomagać mieszkańcom pomimo przekonania, że do pracy uda się zmęczony i niewyspany. Jednak wszyscy jesteśmy świadomi, że każdy z nas poświęca straży tyle czasu na ile pozwalają mu obowiązki czy to rodzinne czy zawodowe.

Wiadomym jest, że nasze stowarzyszenie zrzesza ludzi z wielką pasją, ludzi którzy są gotowi pomagać społeczności lokalnej w charakterze wolontariatu, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Mamy w swoich szeregach strażaków zawodowych, zawodowych kierowców, mechaników, kucharzy, księgowych, elektryków, stolarzy oraz pozostałych z innymi szerokimi profesjami. Również każdy z was, który ma predyspozycje, jest sprawny fizycznie i jego stan zdrowia pozwala na udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych może zostać czynnym strażakiem. Następnym krokiem jest wtedy skierowanie na szkolenie podstawowe uprawniające do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. 

Ale działalność w OSP to nie tylko wyjazdy do interwencji. Strażacy sami dbają o budynek remizy, prowadzą pracę gospodarcze czy prowadzą prace konserwacyjne przy sprzęcie. Istotną częścią jest również działalność prewencyjna oraz współpraca z instytucjami w naszej gminie. A więc w sytuacji, gdzie nie możesz lub nie masz predyspozycji do udziału w interwencjach również możesz zostać naszym członkiem wspierając i prowadząc działalność na pozostałych obszarach. Natomiast młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia odsyłamy do naszego opiekuna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, który dobrze wie jak w młodych adeptach pożarnictwa wzbudzić zainteresowanie tym fachem. Więcej informacji o działalności młodzieży w zakładce MDP.

Podsumowując. Spotkasz u nas ludzi z pasją, którzy bezinteresownie chcą pomagać społeczności lokalnej. Jedni żyją strażą i spędzają w niej mnóstwo czasu, inni udzielają się na tyle na ile mogą. Wszyscy są potrzebni. Ilość strażaków ma znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa w gminie. Bez nich sprzęt, którym dysponujemy stanie się bezużyteczny. 

Jeśli myślisz o wstąpieniu w nasze szeregi napisz do nas, odpowiemy na wszelkie pytania.