Gminne Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

„Młodzież zapobiega pożarom i zna zasady udzielania pierwszej pomocy” – pod takim hasłem w dniu 06.04.2017r. w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Biernej odbyły się Gminne Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem turnieju był Zarząd Gminny ZOSP RP w Łodygowicach. Naszą jednostkę reprezentowało łącznie 7 osób – po trzy osoby w grupie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz jedna w grupie szkół gimnazjalnych.

W pierwszej kolejności uczestnicy turnieju musieli się zmierzyć z testem jednokrotnego wyboru zawierającym 25 pytań z zakresu znajomości pożarnictwa, sprzętu pożarniczego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Osoby, które uzyskały największą liczbę punktów z testu pisemnego zakwalifikowały się do finału ustnego. W finale ustnym uczestnicy musieli odpowiedzieć na kilka pytań opisowych, a także musieli wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy – w zadaniu praktycznym – pozoracji napotkania na ulicy osoby poszkodowanej należało  prawidłowo ocenić parametry życiowe osoby poszkodowanej i udzielić jej pomocy przedmedycznej oraz zaalarmować odpowiednie służby ratownicze.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali reprezentanci naszej jednostki:

  • Szkoły podstawowe – Stanisław Suchanek
  • Szkoły gimnazjalne – Paulina Mieszczak
  • Szkoły ponadgimnazjalne – Mikołaj Kania

W kategorii szkół podstawowych dwóch finalistów uzyskało taką samą liczbę punktów, tym samym o zwycięstwie zadecydowała liczba punktów zdobytych w teście pisemnym – drugie miejsce zajął również reprezentant naszej jednostki – Dominik Kubica. Pozostali nasi reprezentanci również spisali się bardzo dobrze – do awansu do finału ustnego zabrakło im pojedynczych punktów.

Na zakończenie turnieju uczestnicy zajmujący czołowe lokaty otrzymali z rąk Wójta Gminy Łodygowice – Andrzeja Pitera oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Czesława Wandzel dyplomy i cenne nagrody.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.