I Manewry Ratowniczo – Gaśnicze Łodygowice 2023 – relacja

W sobotę 25.02 na terenie gminy Łodygowice odbyły się I Manewry Ratowniczo-Gaśnicze zorganizowane przez naszą jednostkę.
 
Wydarzenie rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 13 przy Gminnym Ośrodku Kultury, który na potrzeby ćwiczeń stał się miejscem koncentracji 9 jednostek z powiatu żywieckiego oraz 3 z poza powiatu.
 
Sześcioosobowe zastępy musiały zmierzyć się z czterema zadaniami: wypadek komunikacyjny z zakleszczonym kierowcą wewnątrz, gdzie strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych musieli wykonać dostęp do poszkodowanej osoby; pożar budynku mieszkalnego, z którego musieli w zadymieniu ewakuować poszkodowanego oraz odnaleźć butle z gazem; alarm z instalacji wykrywania pożaru w firmie transportowej, który finalnie kończył sie nagłym zatrzymaniem krążenia u ochroniarza budynku; ewakuacja rannego strażaka z płonącego magazynu z częściami samochodowymi, gdzie w pełnym zadymieniu strażacy musieli odszukać strażaka, wymienić mu aparat oddechowy i ewakuować po specjalnie przygotowanym torze.
 
Nasi strażacy byli nie tylko pomysłodawcami założeń, ale również sędziowali i oceniali zadania. Aby wszystkie zdarzenia wyglądały bardzo realistycznie we wszystkich zadaniach zaangażowano około 40 statystów, pozorantów i obsługi technicznej, którzy wywoływali sztuczną panikę, ale dbali również o to, żeby logistycznie zapobiec chaosowi.
 
Wszystkim zadaniom przyglądali się przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywca.
 
Klasyfikacja generalna I Manewrów Ratowniczo-Gaśniczych Łodygowice 2023 wskazała następujących laureatów:
Wszystkim jednostkom biorących udział manewrach serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy wielu sukcesów.
 
Zapewniamy Was że dołożymy wszelkich starań, aby Manewry Ratowniczo-Gaśnicze były corocznym wydarzeniem w naszym i Waszym strażackim kalendarzu!
 
Natomiast za nieocenione wsparcie i pomoc w organizacji tegorocznych manewrów dziękujemy:
Krzysztof Halama