II Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników

W dniach 8 -11 października strażacy z naszej jednostki wzięli udział w II Otwartych Mistrzostwach Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników.

Zadania nie należały do najprostszych. Czterech naszych strażaków zmagało się z zadaniami medycznymi, a dwóch z ćwiczeniami typowo strażackimi. Zawody rozpoczęły się od wykonania trzech zadań nocnych, w których strażacy sprawdzali swoje umiejętności w diagnozowaniu urazów i ewakuowaniu poszkodowanych. W drugi dzień Mistrzostw strażacy mieli do wykonania trzy zadania dzienne. Najlepsze zostało na koniec, bo ostatnią częścią manewrów były zadania sprawnościowe wykonywane zespołowo. Liczyło się tutaj zgranie i współpraca zespołu w pokonywaniu przeszkód: czołganie się, przenoszenie opon czy przeskakiwanie przez ścianę naprawdę dały wycisk! Prawdziwy runmageddon!

Zajęliśmy 5 miejsce uzyskując skuteczność bliską 75%. W mistrzostwach brało udział 16 drużyn. Poziom był bardzo wysoki, więc jesteśmy zadowoleni z tak wysokiego wyniku. Podczas manewrów wzięliśmy udział w kursie kierowania ruchem drogowym, który zakończył się przyznaniem certyfikatów dla naszych strażaków.

Czterodniowe manewry oprócz świetnej zabawy i wymiany doświadczeń ze strażakami zarówno z naszego województwa, jak i sąsiednich, przyniosły nam wiele korzyści – zdobyliśmy nowe umiejętności i sprawdziliśmy się w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu, wiemy nad czym musimy popracować, żeby lepiej służyć społeczeństwu.

Już nie możemy się doczekać przyszłorocznych manewrów więc cały czas ćwiczymy!

Zdjęcia OSP Łodygowice, OSP Bystra.