III OGÓLNOPOLSKIE MANEWRY ROT ASEKURACYJNYCH
Początkiem października odbyła się kolejna, trzecia edycja Ogólnopolskich Manewrów Rot Asekuracyjnych organizowanych przez FireTrap.pl na terenie Twierdzy Modlin w Warszawie. Jest to dla nas coroczne i obowiązkowe przedsięwzięcie z uwagi na posiadanie sprzętu i wyszkolonych ludzi z tej tematyki. W manewrach brało udział czterech naszych strażaków, a wszystkich uczestników było 30. Warto też zaznaczyć, że dla tej ilości ćwiczących było aż 45 osób kadry jak instruktorzy, pozoranci czy logistycy.
Dwudniowe manewry. Pierwszy dzień był częścią warsztatową, na której odbywały się zajęcia m. in. z szybkiej ewakuacji strażaka, ratowania na akwenach wodnych, wykonywania przebić przez ściany z różnych materiałów, a także z zakresu ratownictwa wysokościowego.
Drugi dzień to dzień pozoracyjny, na którym przygotowane scenariusze bazowały na zdobytej dzień wcześniej wiedzy. Pierwsze założenie to pożar w piwnicy, oczywiście z prawdziwym ogniem i dymem. Można by powiedzieć, że klasyczne działania roty asekuracyjnej, znaleźć i ewakuować. Drugie założenie to działania w wodzie, gdzie należało ratować strażaków w akwenie, którzy wpadli do zimnej wody po przewróceniu sań pneumatycznych. Jedni z ćwiczących musieli użyć rzutki do udzielenie pomocy, a inni dopłynąć łodzią do poszkodowanych strażaków i wyciągnąć ich na brzeg. Trzeci scenariusz to ratowanie strażaka po zawaleniu budynku, do którego nie ma dostępu. Zadanie polegało na walce z czasem i wykonaniu przebicia przez murowaną ścianę. Ostatnie założenie to ewakuacja poszkodowanego strażaka z wysokości przy użyciu technik linowych.
To niezwykle merytoryczne i wspaniale zorganizowane wydarzenie. Ogrom wywiezionej wiedzy i nowego doświadczenia, które teraz będziemy wykorzystywać do szkoleń w naszej jednostce.







































