Niespokojna świąteczna noc

W dniu 28.03.2016r. o godz. 01:26 dźwięk syreny wyrywa strażaków ze snu. Po przyjeździe do remizy Stanowisko Kierowanie Komendanta Powiatowego w Żywcu przekazuje nam zgłoszenie: zadymienie w budynku mieszkalnym, Łodygowice ul. Ceglana. Do akcji udajemy się dwoma zastępami gaśniczymi GBARt Renault oraz GBA Magirus. Po przyjeździe na miejsce dowódca udaje się na rozpoznanie. Pożarem jest objęte piętro budynku, z informacji uzyskanych od świadków wynika, iż na piętrze znajduje się osoba poszkodowana. Wspólnie z strażakami z JRG Żywiec wprowadzamy do środka klatką schodową dwie linie gaśnicze i przystępujemy do lokalizacji pożaru, jednocześnie przeszukując pomieszczenia w celu odnalezienia osoby poszkodowanej. Znacznie to utrudnia mocne zadymienie w budynku. Na miejsce zostaje skierowany zespół pogotowia ratunkowego. Kolejna linia gaśnicza zostaje wprowadzona przez okno przy użyciu drabiny D10W. Roty strażaków pracujące w aparatach ochrony dróg oddechowych odnajdują osobę poszkodowaną i przystępują do ewakuacji jej do punktu medycznego. Strażacy wspólnie z zespołem ratownictwa przystępują do prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Po przeszło 30 minutach RKO udaje się przywrócić funkcje życiowe osobie poszkodowanej, która następnie zostaje przetransportowana do szpitala. Strażacy przystępują do oddymienia pomieszczeń, sprawdzenia stężenia tlenku węgla oraz do zwijania sprzętu. Następnie budynek zostaje przekazany policji, działania straży pożarnej zakończono ok. godz. 3:30.

W działaniach udział brały: JRG Żywiec: GBA Renault, OSP Łodygowice: GBARt Renault, GBA Magirus; OSP Pietrzykowice: GBA Mercedes, Pogotowie ratunkowe – Zespół S, Policja, Pogotowie energetyczne.

Po przyjeździe do remizy przystępujemy do ponownego uzbrojenia samochodów poprzez uzupełnienie węży, uzupełnienie wyposażenia torby medycznej, wymianę butli powietrznych – na wypadek konieczności wyjazdu do innego zdarzenia, , co okazało się również czasochłonne. Remizę opuszczamy kilka minut po godzinie 4-tej nad ranem.