Nowy wóz bojowy w OSP Łodygowice

Tak bardzo wyczekiwany nowy samochód dotarł do nas późnym wieczorem 21 grudnia. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Mercedes-Benz Sprinter 416 CDI 4×4 dysponuje mocą 163 KM i momentem obrotowym wielkości 360 Nm. Silnik spełnia normę czystości spalin Euro 6. Pojazd jest wyposażony w stały napęd na obie osie, wyciągarkę 5t, snorkel i terenowe opony. Posiada również blokady dyferencjału.

Kabina załogi pomieści  6 osób w układzie miejsc 1+1+4, ławka tylna czteromiejscowa ze schowkiem. Podłoga pokryta jest antypoślizgowym materiałem. Wnętrze kabiny jest automatycznie oświetlane po otwarciu drzwi. Kabina klimatyzowana z dodatkowym systemem ogrzewania niezależnym od pracy silnika, indywidualne oświetlenie LED nad fotelem dowódcy itp.

Zabudowa pożarnicza została wykonana jako konstrukcja szkieletowa z profili nierdzewnych, zamkniętych, łączonych za pomocą spawania. Dach został wykonany w formie podestu roboczego, pokryty blachą aluminiową ryflowaną przystosowany do montowania dodatkowego sprzętu. Z tyłu pojazdu znajduje się drabina do wejścia na dach, która dostosowana jest do obciążenia ciągłego dwoma strażakami. W górnej części drabinka posiada specjalnie wygięty uchwyt ułatwiający swobodne wejście i zejście. Na dachu zamocowana jest barierka z tworzywa sztucznego, zabezpieczająca przed upadkiem oraz przypadkowym wysunięciem się luźnego wyposażenia. Na dachu umieszczony jest uchwyt do mocowania drabiny oraz uchwyty do mocowania dodatkowego wyposażenia np. węży ssawnych, wytwornic piany itp.

Boczne skrytki sprzętowe – po dwie z każdej strony nadwozia i jedna z tyłu zamykane żaluzją, wyposażonymi w mechaniczne układy ryglujące, z możliwością zamknięcia na klucz. Skrytki posiadają oświetlenie typu LED, które włącza się automatycznie po otwarciu żaluzji. Do kontroli zamknięcia skrytek służą lampki kontrolne zamocowane wraz z wyłącznikiem głównym oświetlenia skrytek. Na zewnątrz zabudowy znajdują się dodatkowe listwy LED – po jednej z każdego boku – oświetlające pole pracy wokół zabudowy. Pojazd posiada wysuwany maszt oświetleniowy. Dodatkowo zainstalowane jest oświetlenie dachu.

Wóz posiada agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy ze zwijadłem szybkiego natarcia 60m oraz zbiornik o pojemności 300 litrów wody oraz 30 litrów środka pianotwórczego. Mercedes będzie wykorzystywany jako lekki “technik”. Jego wartość to 510 000,00 zł.
Środki finansowe udało się pozyskać z:
Urząd Gminy Łodygowice- 81 000,00 zł
MSWiA- 50 000,00 zł
WFOŚiGW- 250 000,00 zł
Środki własne- 129 000,00 zł

Dziękujęmy przede wszystkim Panu Andrzejowi Piterze Wójtowi Gminy Łodygowice, Radzie Gminy, Radzie Sołeckiej oraz wszystkim mieszkańcom, którzy przyczynili się do zakupu pojazdu dzięki wspieraniu nas podczas akcji rozprowadzenia kalendarzy strażackich. Słowa podziękowania kierujemy również do Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce.

Zarząd OSP prowadził starania o pozyskanie środków finansowych od września 2015 roku co zaowocowało pięknym prezentem świątecznym! Niech służy jak najdłużej!

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu Żywiec112.