WARSZTATY Z ZAKRESU POŻARÓW WEWNĘTRZNYCH

W dniu 21.11.2015r w naszej jednostce odbyły się warsztaty z zakresu pożarów wewnętrznych zorganizowane na terenie pustostanu „Stara Garbarnia”. Poza poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu ratownictwa technicznego, postanowiliśmy przyswoić trochę wiedzy z zakresu pożarów. Było to możliwe dzięki naszemu koledze, dh Marcinowi Chuchro, który bardzo profesjonalnie przekazywał nam swoją wiedzę.

Warsztaty rozpoczęły się od omówienia potencjału wody jako środka gaśniczego, zagrożeń jakie występują w środowisku pożaru oraz danych fizyko-chemicznych. Następnie rozpoczęła się niezwykle istotna, ale także bardzo efektowna prezentacja zjawisk pożarowych stanowiących zagrożenie dla strażaków. Wszystko to było możliwe dzięki wykonanej makiecie „domku dla lalek” (Dolls Hause). Obserwowane zjawiska uświadomiły nam powstające w pożarze zagrożenia. Dlatego też, w następnym etapie warsztatów, uczyliśmy się dbać o swoje bezpieczeństwo skutecznie operując prądami gaśniczymi. Po omówieniu pozyskanych na ćwiczenia prądownic, każdy z nas przećwiczył m. in. podawanie krótkich i długich pulsów strumieniem rozproszonym w celu schłodzenia gazów pożarowych, bądź też metody „omiatania”.

Kolejną rzeczą była prezentacja i zastosowanie pakietów wężowych, ułatwiających prace strażaków oraz znacząco skracających czas rozwinięcia linii gaśniczej.

Ostatnim punktem była symulacja pożaru i obserwowanie zjawisk pożarowych w rzeczywistym pożarze. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych udali się do niezagospodarowanej części budynku, w której rozpaliliśmy ogień. Każdy strażak siedząc przez ok. 25 minut w „komorze ogniowej” mógł doświadczyć wysokiej temperatury jaka jest wytwarzana podczas pożaru. Obserwowaliśmy również płaszczyznę neutralną oraz zachowanie gazów pożarowych podczas podawania wody w celu ich schłodzenia.

Dzięki profesjonalnie przeprowadzonym warsztatom przez dh Marcina Chuchro przyswoiliśmy ogrom wiedzy z zakresu pożarów wewnętrznych. Obserwowaliśmy jak można kontrolować pożar i nauczyliśmy się jak go skutecznie gasić wykorzystując niewielką ilość wody. Jesteśmy świadomi występujących zagrożeń i wiemy na co zwracać szczególną uwagę.

Serdeczne podziękowania dla prowadzącego, a także każdej osoby, która przyczyniła się do organizacji tych ćwiczeń.

Wszystkie zdjęcia z warsztatów można zobaczyć klikając tutaj.