Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Łodygowicach to integralna część jednostki, składająca się z młodzieży w wieku 10-17 lat. Celem jest promocja bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa oraz uczestniczenie w działalności kulturowo – oświatowej. W MDP kompleksowo przygotowujemy młodych ludzi do pełnoprawnej służby w szeregach OSP i uczestniczenia w działaniach ratowniczo – gaśniczych, ponadto uczymy dobrej współpracy w grupie i komunikacji.

Ze względów organizacyjnych Drużyna podzielona została na sekcje. Zajęcia odbywają się w poniedziałki. Sekcja pierwsza spotyka się o godzinie 16.00, sekcja druga o 17:30 w budynku remizy. Działamy również w czasie ferii i wakacji.

Zajęcia są bardzo intensywne i skupione na konkretnych tematach związanych z pożarniczym rzemiosłem. Członkowie drużyny uczą się korzystania z aparatów powietrznych, sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego, drabin przystawnych i innego specjalistycznego sprzętu. Poznają też taktykę działań przy wypadkach i pożarach, pierwszą pomoc, techniki ratowania strażaków oraz podstawy służby wewnętrznej. W czasie zajęć korzystamy z pojazdów pożarniczych i ich wyposażenia. Opiekun drużyny dokłada wszelkich starań aby wszystkie ćwiczenia odzwierciedlały w jak największym stopniu warunki pracy strażaka, jednocześnie na każdym etapie dbając o ich bezpieczne prowadzenie. Oczywiście podstawą stworzenia Drużyny jest współpraca i integracja – tego typu zbiórek również nie brakuje.

Choć nie są to zajęcia dla każdego, to praktyka pokazuje, że „młodzieżówka” ze smutkiem opuszcza mury strażnicy po zakończeniu spotkania.

Aby zapisać się na zajęcia wystarczy przyjść w poniedziałek na godzinę 17 do budynku strażnicy OSP, porozmawiać z opiekunem MDP.  Uczestniczyć w kilku spotkaniach i przekonać się czy jest to “coś dla mnie”. Warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest posiadanie zgody rodziców lub opiekuna.

MDP Łodygowicewrz. 24, 2021 @ 11:00
#zbiórka

Druga grupa podczas zbiórki również powtarzała zagadnienia medyczne.
MDP Łodygowicewrz. 22, 2021 @ 11:39
#ZBIÓRKA

Podczas poniedziałkowego spotkania mieliśmy czas na powtórkę z pierwszej pomocy - powtarzaliśmy zasady prowadzenia prawidłowego RKO. Na koniec urządziliśmy małe zawody w zwijaniu węży wraz z opiekunami.
MDP Łodygowicewrz. 17, 2021 @ 11:26
#MDP
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP) jest jednostką organizacyjną w Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodygowicach, do której mogą wstąpić członkowie od lat 7 do 17. Członkami mogą zostać zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Zbiórki odbywają się w poniedziałki:
młodsza grupa start 17.00
starsza grupa start 18.30 🔥
MDP Łodygowicewrz. 16, 2021 @ 7:43
#zbiórka

Podczas poniedziałkowego spotkania druga grupa zajęła się tematyką związaną z ratownictwem technicznym. Omówiliśmy etapy przebiegu akcji, przedstawiliśmy działanie potrzebnego sprzętu oraz jego zastosowanie.
MDP Łodygowicewrz. 15, 2021 @ 16:37
#zbiórka

Poniedziałkowa zbiórka minęła nam zdecydowanie za szybko! Pierwsza grupa miała czas na powtórkę ze sprzętu znajdującego się na 709s22, następnie wszyscy nowi członkowie naszej drużyny ćwiczyli rozwijanie linii pod czujnym okiem druha Jakuba. Nieco bardziej doświadczeni koledzy (w ramach ciekawostki) wraz z druhem Dominikiem analizowali postępowanie w przypadku pożaru zlokalizowanego na klatce schodowej.
MDP Łodygowicewrz. 14, 2021 @ 16:16
5 września swoje 18-ste urodziny 🎂 obchodził dh Jakub J. 🔥🚒
Życzymy Ci wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze w życiu. Spełniaj swoje pasje i marzenia! Wszystkiego dobrego! 💯lat! Życzymy abyś rozpoczęte szkolenie podstawowe strażaków-ratowników OSP ukończył z wynikiem celującym oraz jak najszybciej rozpoczął służbę w jednostce OSP Łodygowice, a tym samym ramię w ramię ze starszymi kolegami będziesz brał udział w akcjach.
Życzymy jeszcze raz wszystkiego dobrego!
Trzymamy kciuki!