Pożar domku letniskowego – ćwiczenia gminne

W dniu 21 października około godziny 12:20 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu przyjął zgłoszenie o zaistniałym pożarze w Centrum Integracji Społecznej w Zarzeczu. Natychmiast zadysponował na miejsce jednostki OSP z terenu Gminy Łodygowice… Przybyły na miejsce dowódca przeprowadził rozpoznanie, okazało się że ogniem jest objęty jeden budynek w którym znajdowały się osoby poszkodowane, a stojący obok drugi budynek i wiata były zagrożone przez wydobywające się języki ognia. Niezwłocznie zabezpieczono teren działań, wprowadzono ratowników z linią gaśniczą do wewnątrz, wyposażonych m.in.: w aparaty ochrony dróg oddechowych. Wysoka temperatura i duże zadymienie nie ułatwiały prowadzenia działań. Sukcesywnie dojeżdżające zastępy, pozwoliły na wprowadzenie do wewnątrz kolejnych ratowników oraz budowy linii gaśniczych w obronie zagrożonych obiektów. Odnalezione osoby poszkodowane zostały przekazane kolejnym ratownikom do punktu medycznego, celem udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zostały przygotowane do transportu dla zespołów ratownictwa medycznego. W budynku odnaleziono również materiały niebezpieczne, które zostały schładzane przed ewentualnym wybuchem. Zasilanie wodne wykonano z Jeziora Żywieckiego…

Oczywiście z w/w działaniami zmagali się strażacy podczas ćwiczeń jednostek OSP z terenu Gminy
Łodygowice. Siły i środki uczestniczące w ćwiczeniach:
709s22 GBA-Rt Renault – OSP Łodygowice
709s21 GBA Magirus – OSP Łodygowice
709s47 GBA-Rt Mercedes – OSP Pietrzykowice
709s46 GBA Daf – OSP Pietrzykowice
707s47 GLBM Lublin – OSP Zarzecze
707s44 GLM Ford – OSP Bierna